Prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. Prečo sa nikto nechcel venovať informáciám o náplni práce našich poslancov.
Igor Matovič, nepomôže obetiam šikanovania Programové vyhlásenie vlády SR
Zatiaľ platí: poslanec, ktorého si zvolí občan do parlamentu, tak mu zabezpečí prácu za peniaze občanov. Dnes náš parlament ukazuje, ako hlboko klesli občania s odbornými znalosťami o práci poslancov.
Akosi rýchlo zabudli novinári na líderku OĽaNO, KÚ, ZMENA ZDOLA, NOVA pani Máriu Šofranko
Mnohí blogeri si už o tom píšu svoje články. Poďme sa pozrieť, ako je to v praxi. Zisťovali sme u predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR JUDr. Milana Vetráka, PhD., ktorý vykonáva aj poslanca Národnej rady SR, pôsobí tiež v Zahraničnom výbore NR SR, vo Výbore NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, je poslancom Bratislava -Petržalka a je poslancom hlavného mesta Slovenska. Vážení, dajme si otázku, ako tieto dôležité funkcie stíha, do ktorých ste ho Vy, voliči, zvolili. Zisťovali sme pred rokom (2020), a to priamo na mieste jeho pôsobenia, v parlamente.
Dňa 1.7.2020 sme oslovili poslanca Milana Vetráka s našou víziou Inštitútu ochrany ústavných práv o stretnutie. A hneď prišla odpoveď: Vážená pani doktorka, ďakujem za Váš mail aj za záujem o stretnutie. Veľmi rád sa s Vami stretnem v priebehu tohto mesiaca. Keďže mám záujem diskutovať s Vami dlhšie ako pár minút, čo do skončenia riadnej júlovej schôdze NR SR pravdepodobne nebude možné, rád by som Vás požiadal o stretnutie až po schôdzi. Budem Vás kontaktovať v polovici júla a dohodneme si presný termín stretnutia. Vopred Vám ďakujem za porozumenie. S úctou a prianím pekného dňa JUDr. Milan Vetrák, PhD. poslanec Národnej rady Slovenskej republiky predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR
Už z prvej odpovede pána JUDr. Milana Vetráka bolo jasné, že pán poslanec stíha stretnutie s Inštitútom ochrany ústavných práv. Naším cieľom bolo a stále je preskúmať zbytočné úrady na ceste občana v boji za ľudské práva.
Igor Matovič bude vládnuť tri roky bez ohľadu na ničenie životov
Pán poslanec Vetrák sa s nami stretol, a po veľmi dlhom rozhovore sme odišli s odkazom na ďalšieho poslanca, ktorého máme kontaktovať. Doporučil nám poslankyňu Mgr. Luciu Drábikovú (OĽaNO) Aj s ňou sme sa ešte v júli 2020 stretli. Oboznámila nás, že by rada ako poslankyňa predložila zákon o duševnom zdraví. Poslali sme jej náš materiál z 1. a 2. medzinárodnej konferencie o našej problematike duševného násilia na našich pracoviskách. A do dnešného dňa sa nám poslankyňa neozvala.
Vôbec nás to neprekvapilo, rovnako to funguje aj v našich štátnych úradoch. V boji za ľudské práva musíte osloviť Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, príslušný inšpektorát práce, Verejného ochrancu práv, a nakoniec príslušný súd. A nikde nič nevyriešime. Ani u poslanca Vetráka.
Ako však bojovať so zlom, ktorého zástupcom sú v radoch našich obhajcov zákona len tí, ktorí by pre výhru svojho klienta porušovali a porušujú zákon. Profesia advokáta ešte nemusí byť o správnom adaptovaní sa na situáciu a správne preštudovanie prípadu.
Aj medzi advokátmi dochádza k zlyhaniu. Ako sa to rieši na slovenskej advokátskej komore? Počas výskumu na slovenských súdoch sme sa stretli aj s porušením advokátskeho stavu JUDr. Miloša Kvasňovského, na ktorého sme dali sťažnosť za zavádzajúce dokazovanie v snahe získať výhru pre svojho klienta ?
https://ritomska.blog.sme.sk/c/439825/pani-doktorka-vy-asi-nemate-tento-dokument-zalovaneho.html
https://ritomska.blog.sme.sk/c/446675/kto-sa-tu-boji-pan-holjencik-alebo-pan-kvasnovsky.html
Dnes po desiatich mesiacoch máme odpoveď Revíznej komisie Slovenskej advokátskej komory, ktorá nám našu sťažnosť na advokáta zamietla. Prečo? Ako ukazuje náš skoro 10-ročný výskum, lebo na jednej strane sa náš systém boja za ľudské práva s občanom ,“hrá“ , ale nikde sa nič nerieši a nevyrieši. Ako sa pán poslanec JUDr. Milan Vetrák chce zasadiť za posilnenie stability a predvídateľnosti právneho poriadku? Keď tu na Slovensku každý s každým sa hrá na prácu a každý advokát kryje svojho člena advokátskej komory. Ako ťažké je začať disciplinárne konanie voči advokátovi, ktorý porušil zákon o advokácii.
JUDr. Milan Vetrák sa v rozhovore pre Bulletin slovenskej advokácie (9/2020) vyjadril, že sa zasadzuje v rámci reformných opatrené podľa francúzskeho vzoru zriadiť Úrad na ochranu verejného záujmu, ktorý by okrem majetkových priznaní, nezlučiteľnosti funkcií, konfliktu záujmov, či etického výkonu povolania tak u verejných funkcionárov ako aj štátnych úradníkov riešil aj nedodržiavanie pravidiel lobingu.
Medzinárodná advokátska komora spustila 9. júla 2020 prieskum medzi advokátmi, ktorý má za cieľ zodpovedať otázku, ako práca a pracovné prostredie vplýva na duševnú pohodu advokátov. Ak Vás problematika zaujíma prieskum nájdete na www.ibanet.org
Ak vzdáme boj o lepšieho človeka v sebe a lepší svet okolo seba tak vzťahy a ľudský svet zničíme a nastúpi anarchia, zlo a násilie.
Albert Einstein raz povedal, že svet je nebezpečné miesto. Nie však pre zlo, ktoré je v ľuďoch, ale pre ľudí, ktorí o ňom nič nevedia.
Pán Vetrák, z hľadiska Vašej kompetencie a toľkých funkcií, ak by bolo možné, namiesto zbytočných úradov podať zákon na zdokonalenie právneho poriadku v Slovenskej republike.
Matoviča? Konečne! ...
Celá debata | RSS tejto debaty