Založ si blog

Prečo sa Parlamentný inštitút hrá s Igorom Matovičom na prácu

Pomaly dochádza aj v novinárskej brandži k akejsi novej  „aktivite“ podávania informácií. Ale POZOR, stále sme len na Slovensku. Môžeme konštatovať projekt Inštitútu ochrany ústavných práv je začiatok novej éry v dejinách ľudstva. Výskum fenoménu násilia na pracoviskách je stále novou oblasťou, na Slovensku a my máme jasno v mnohých právnych, sociálnych, psychologických a medicínskych otázkach, prečo treba násilie na pracoviskách monitorovať, dokumentovať a v neposlednom rade zastaviť.  Lebo, ako sme zaznamenali stále viac hrozí, že pre biznis a honbou za majetkom sa nám vytratila odbornosť našich vysokoškolsky vzdelaných občanov. Čo prináša Plán obnovy? O tom sme už písali v minulom článku.

Matovičova vláda rieši duševné zdravie

V našom projekte sme zistili:  náš štát  má chorých občanov – bunky orgánov -, ktorí zákonite vždy zomierajú, ale najprv ochorejú vinou chorého štátu, lebo štát podporuje sociopatov – nakazené bunky – najmä v legislatívnej činnosti, v zdravotníctve, v obchodnej a vo finančnej politike, v silových rezortoch prokuratúrou počnúc, cez justíciu a políciu, až po armádu. Chorý štát, bezprávny štát, ako celok môže byť nazvaný Vzťahovou pascou.

Pri zisťovaní motívu činu, ako to robíme od volebného obdobia 2012 – 2016 treba skúmať každý prípad individuálne, aby ste sa dostali do hĺbky problému.

Je preto zaujímavé, že našou témou Mobbing, bossing na pracovisku sa zaoberali  v roku 2017 v Parlamentnom inštitúte, kedy  PhDr. Natália Petranská Rolková, PhD. Parlamentný inštitút, Oddelenie parlamentného výskumu a vzdelávania pripravila materiál o našej téme. POZOR!  Materiál slúži výlučne pre poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a zamestnancov. Ale zverejňovanie  materiálu je možné iba so súhlasom Parlamentného inštitútu a autora. Nepýtame si súhlas. Len konštatujeme, prečo zase v ďalšom volebnom období rezonovala téma psychického násilia na pracoviskách, ak chcete šikana na pracovisku. Našu tému nám v Parlamentnom inštitúte spracovala PhDr. Anna Okruhlicová, CSc.
špecializácia: ľudské práva, vzdelanie, veda, ženy a mládež v rokoch 2012 a 2013. Alebo štátni úradníci nevedia čo robia tí druhí. Občania nepoznajú, že sa kolo štátnych úradníkov točí a organizačné zmeny sú aj v Parlamentnom inštitúte.

A v tom volebnom období sme zistili, že nie je záujem vtedy vlády pod taktovkou SMER problém riešiť zákonom. Hlavne, že študenti právnických fakúlt, ale najmä študenti sociálnej práce v téme Mobbing, bossing  každý rok do svojich diplomových prác čerpajú poznatky z našich medzinárodných konferencií. Nuž potom sa nečudujme, že sa Igor Matovič ako príkladný vzor psychického násilia dostal k moci. A tak stále kolom dokola budeme si tlačiť túto tému pre život človeka dôležitú. Sledujme „hra na prácu“ neprestala ani v čase Matovičovej vlády.

Igor Matovič, nepomôže obetiam šikanovania Programové vyhlásenie vlády SR

Veď posúďte sami: Pri príležitosti 1. mája sviatku práce prinášam zo Zápiskov z parlamentu  autentické svedectvo pána učiteľa, ktorého „vyštvali“ z práce. Aj tento prípad učiteľa sa stále vlečie od roku 2013, kedy sme podali žalobu proti Základnej škole v Beckove.

„Dňa 23. 05. 2013 som bol predvolaný na pohovor, kde bola prítomná riaditeľka, a jej dve zástupkyne. Pani riaditeľka mi prečítala sťažnosť zákonného zástupcu – matky žiaka 9. ročníka, ktorého som mal údajne fyzicky napadnúť. Hneď sa spýtala, či sa dohodnem a skončím pracovný pomer. Nie nemám dôvod, reagoval som.

Potom vzala zo stola druhý papier a za asistencie svedkov mi prečítala vopred nachystanú výpoveď. Nerozumel som tomu a tak som ju odmietol podpísať. Pýtal som si kópiu výpovede, ale riaditeľka a zástupkyne mi ju odmietli vydať. Odkázali ma na právnikov.

Pani zástupkyňa mi ešte povedala, že moja prítomnosť na škole je nežiadúca a mám opustiť priestory školy. Začala sa mi vyhrážať políciou, ak neodídem. Musel som opustiť priestory školy. Všimol som si, že pred riaditeľňou čakajú reportéri. Podľa kamery som spoznal, že sú z televízie Markíza. Vošli za do riaditeľne  a zatvorili dvere.

Aké bolo moje prekvapenie, keď som vo večerných správach televízie Markíza videl našu riaditeľku základnej školy v Beckove, ako rozpráva o sankciách voči mne. Myslel som si, že ma sleduje celé Slovensko Stále som neveril, či toto všetko je pravda.

A ako potrestáte učiteľa? pýtal sa novinár  v priamom vysielaní  televízie Markíza.

Áno, určite bude učiteľ sankciovaný – odpovedala riaditeľka priamo do kamery.

Na druhý deň ma v škole zase predvolala riaditeľka a povedala, aby som do konca mesiaca mája 2013  predložil skončenie pracovného pomeru.

Nemám dôvod skončiť pracovný pomer. – znovu som sa snažil vysvetliť moju situáciu.

Ak nemáte dôvod, tak sa postarám, že budete mať.- dokončila so mnou rozhovor riaditeľka.“

Tu autentické svedectvo končí. Do začiatku nového školského roka pán učiteľ nevidel písomný doklad – skončenie pracovného pomeru ako dôkaz, proti ktorému by sa mohol brániť.

Až na prvom pojednávaní v októbri 2013 na Okresnom súde Nové Mesto nad Váhom sme zistili, že pán učiteľ dostal Výpoveď z titulu, že nespĺňa kvalifikačné predpoklady na prácu učiteľa. Kto zmenil výpovedný dôvod? K tomu sme žiadali predložiť dôkazy. LEBO:  V tomto prípade učiteľa, ktorý učil 8 rokov na škole sa stala chyba už pri jeho nástupe. Ak nespĺňal predpoklady na prácu učiteľa, potom ho pani riaditeľka nemala prijať do práce na pozíciu učiteľa. Alebo mu mala vysvetliť hneď pri nástupe, dokedy si má doplniť vzdelanie,

A kedy ste vyzvali pána učiteľa, aby si doplnil vzdelanie? pýtam sa riaditeľky ako svedkyne a rovnako ďalších svedkov v tomto súdnom procese.

Žiaľ dôkazy nám zmizli, nakoľko sa nám v lete do školy vlámali zlodeji a zo zborovne vzali spisy, kde bola k tomu zápisnica.

To myslíte vážne?

Áno, môžu to dosvedčiť aj učiteľky, ktoré sme navrhli za svedkov.

A tak prichádzali so súdnej siene rad radom učiteľky základnej školy. Všetky rovnako tvrdili, že zápisnicu o doplnení vzdelania pána učiteľa ukradli zlodeji. Vyšetrovala to aj polícia. Aj pani učiteľka náboženstva svedčila, že zápisnice ukradli.

Áno, vlámali sa v lete do školy zlodeji a vyšetrovala to polícia. To bola pravda. Ale polícia nepotvrdila, že v spisoch bola aj hľadaná zápisnica. To sa predsa nedalo dokázať, či v spisoch, ktoré  vzali zlodeji zo školy bola aj zápisnica o doplnení vzdelania učiteľa. Kto vymyslel tento scenár?  Zostalo záhadou? Myslíte, že sa to nedalo zistiť.

To bolo predsa úplne viditeľné od začiatku a potom počas troch rokov pojednávania. Scenár podľa pani advokátky, ktorá tu zastupovala základnú školu, sa nám naplnil priamo v súdnej sieni.  Po troch rokoch pojednávaní, po troch rokoch dokazovania nám sudkyňa žalobu zamietla. Do pojednávacej miestnosti prišiel aj manžel pani advokátky, aby si vypočul víťazstvo svojej manželky. Ale čo je to za víťazstvo, keď sa svedkovia dopustili marenia spravodlivosti a krivej výpovede. A skúmali sme ďalej. Prečo musel byť likvidovaný zo školy pán učiteľ? Komu vlastne zavadzal? Alebo to bola pomsta? Toto už patrí do vzťahovej patológie, ktorá je tu nevyhnutná, aby sme problémy vedeli riešiť.

A vysvetlenie nedalo na seba čakať. Pán učiteľ sa rozvádzal. A matka žiaka, o ktorom vysielali médiá večerné správy, bola jej kamarátka manželky pána učiteľa.  A tu je príčina zla. Na začiatku sme uviedli matka žiaka si išla sťažovať do riaditeľne. A zavolali novinárov z televízie Markíza. A novinári sa spýtali: Ako potrestáte pána učiteľa? Kto sa zamyslí, či je táto otázka novinára z odborného hľadiska správna? Prečo by sme mali trestať učiteľa? Pre novinárov – záver: Len rýchlo, aby sme mali niečo do bulváru.

A záver prípadu pre občanov, voličov: Kto sa zamyslel, že učiteľa dostali o prácu a zničili mu jeho profesijnú kariéru?

Ešte malé okienko pre študentov práva: Mnohí z občanov si prácu bránili a podali žaloby na súd. Ako sme zistili, Civilný sporový poriadok nám upravil trovy konania pre víťaza. A víťazom je žalovaný zamestnávateľ. Taká je aplikačná prax našich súdov (česť výnimkám) Ale čo to môže byť, aké víťazstvo, keď učiteľovi vzali úmyselne prácu a zničili mu existenciu.

1. súd rozhoduje o právnom nároku určenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru,

2. súd po vynesení rozsudku rozhoduje o náhrade mzdy,

3. súd rozhoduje o trovách konania.

A tak bojujeme za právo a spravodlivosť niekoľko rokov. Dnes v roku 2021 sme v štádiu trovy konania. Osveta a monitoring každého prípadu je potrebná. A z každého registrovaného  prípadu mobbingu Inštitút ochrany ústavných práv zaznamenal, že v jeho skutku  chýba pre právnu prax:

1. ochrana a dodržiavanie ľudských práv a ľudskej dôstojnosti v pracovnom prostredí;

2. výchova, vzdelávanie, poradenstvo a  osveta v oblasti pracovnoprávnych a morálnych vzťahov na pracoviskách;

3. predstava o monitoringu pracovísk;

4. identifikácia patologických pracovnoprávnych a medziľudských vzťahov;

5. porušovanie existujúcich právnych predpisov;

6. ťažká vymožiteľnosť práva;

7. následky patologickej sociálnej sféry s dopadom na jednotlivca;

8. následky patologickej sociálnej sféry  vyjadrené v ekonomických súvislostiach;

9. medializácia príbehov mobbingu, bossingu a následné reakcie zamestnávateľov.

10. zločinná činnosť mobbérov, ktorí ignorujú všetky kontrolné zložky spoločnosti, počnúc prokuratúrou, končiac NR SR.

Zopakujem dôležité: Materiál PhDr. Natálie Petranskej Rolkovej, PhD. Parlamentný inštitút, Oddelenie parlamentného výskumu a vzdelávania, slúži výlučne pre poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a zamestnancov. A jeho  zverejňovanie je možné iba so súhlasom Parlamentného inštitútu a autora.

https://www.dustojnepracoviste.cz/clanky/dustojna-konference?fbclid=IwAR05_p7dDXE4C0Za46EP38g_3oKdYH0c1G2BEUoN3_VoC7QiWGuzeMQ7Al0

Nech žije 1. máj Sviatok práce

 

Kauza (ex)poslankyne sa dostane na volebnú kampaň našich europoslancov ?

09.04.2024

Prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. A stále je dôležité: Prečo sa nikto [...]

Do parlamentu si občania zvolili starých „mazákov“, ktorí ale pravdu nepovedia

27.02.2024

Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky.Už v minulom článku sme Vás informovali, že po 8-mich rokoch sme sa dožili, že bude prvé pojednávanie v kauze žalobkyne proti žalovanému Slovenská technická univerzita. Hrozby s [...]

Hrozby s novými názvami, ale so starou podstatou alebo Slovák sa naučí aj s vlkmi vyť.

01.02.2024

Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky. Sociopatia médií oslabuje silu pravdy alebo päť P pre Madam Justíciu Od podania žaloby dňa 25. 10 2018 proti žalovanému Slovenská technická univerzita sme čakali na prvé [...]

Lukasenkova atletka

Lukašenko prezradil, kedy odíde. Ženu na čele štátu nechce, ale atlétku, ktorá neznáša dúhové farby, by podporil

25.04.2024 19:00

Alexandr Lukašenko tvrdí, že Bielorusom sa žije oveľa lepšie ako pred tromi desaťročiami. Ako vyzerá porovnanie ich finančných pomerov so Slovákmi?

Praha, masová streľba, Česko

Strelec z pražskej univerzity netrpel duševnou poruchou, motív úrady oznámia čoskoro

25.04.2024 18:21

V hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe 21. decembra 2023 jej študent zastrelil 13 ľudí a jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici.

polícia oživovanie

VIDEO: Išlo o sekundy. Petržalskí policajti nezaváhali, zachránili život mužovi

25.04.2024 18:00

Policajti sa pristavili pri dopravnej nehode, keď si zrazu všimli na zemi muža v bezvedomí.

jazierko, záhradné jazierko, zima, mráz

SHMÚ: Na celom Slovensku sa v noci môže vyskytnúť prízemný mráz

25.04.2024 17:18

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa.