Založ si blog

Igor Matovič, nepomôže obetiam šikanovania Programové vyhlásenie vlády SR

Vážime si Vašu priazeň a sme radi, že sledujete osvetu, monitoring a dokumentáciu spravodajstva Inštitútu ochrany ústavných práv. Prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich).  LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve.

Zopakujem dôležité poznanie, zákony sa počas volebného obdobia predkladajú na schválenie do parlamentu podľa  Programového vyhlásenia vlády SR. O Programovom vyhlásení vlády sa rokuje v parlamente hneď v úvodných rokovaniach. Programové vyhlásenie vlády SR je dokument, podľa ktorého sa počas volebného obdobia t.j. 4 roky pracuje. To znamená, že opoziční poslanci, akou som bola aj ja sa zbytočne namáhajú predkladať zákony. LEBO nimi predkladané zákony neschváli koaličná väčšina parlamentu. Je to dobre a rafinovane vymyslené.  Takéto vedomosti a poznatky nám nepriniesol za 31 rokov žiaden poslanec parlamentu.  A ani jeden poslanec nenadviazal na moje vystúpenia v parlamente.

ZOPAKUJEM: Tieto vedomosti a poznatky sme občanom, zamestnancom a ak chcete voličom preukázali dôkazmi, ktoré som prinášala v parlamente už dňa 9. 5. 2012.

https://tv.nrsr.sk/videokanaly/osoba/6/M%C3%A1ria.Ritomsk%C3%A1?id=79366

Programové vyhlásenie vlády SR – reč poslankyne Ritomskej

Pre vysvetlenie to znamená, že všetci poslanci teda aj opoziční môžu doplňovať Programové vyhlásenie vlády SR, ale v konečnom dôsledku sa tento dokument spracuje a samozrejme schváli koaličnou väčšinou, ktorú dnes predstavuje Matovičova vláda.

A tak v konečnom dôsledku opozíční poslanci tvoria  menšinu, teda môžu „šúchať nohami“ počas celého volebného obdobia za peniaze svojich voličov.

Vari si to nikto  za 31 rokov nevšimol, aké zlé hospodárenie funguje v našom parlamente? Alebo to všetkým poslancom parlamentu, ktorí sú aj v tomto volebnom období zvolení, vyhovuje.

A tak občania nemajú vedomosti a znalosti, ako funguje parlament a stále volia nehospodárny parlament. Už v tomto článku som písala, že Matovičova vláda tu bude ešte tri roky volebného obdobia 2020 – 2024. A tak stále budeme zaostávať za členskými krajinami EÚ aj v kultúre správania.

Igor Matovič bude vládnuť tri roky bez ohľadu na ničenie životov

V poslednom týždni nám napísali o našej téme bossingu, mobbingu na našich pracoviskách aj investigatívni novinári.

 

Samovražda v Krajčího rezorte. Zamestnanec Národného ústavu detských chorôb sa zastrelil!

https://m.facebook.com/investigativnazurnalistika/photos/a.102846918498856/112368790880002/?type=3&source=57

Bude mať samovražda v Krajčího rezorte dohru? Ministerstvo reaguje!

https://www.teraz.sk/spravy/staznosti-na-odvolaneho-prednostu-ou/514198-clanok.html

V článku psychiatrička Danica Csaisová  a advokát Martin Berec vysvetľujú, ako sa dá problém šikany na pracovisku riešiť.

A čo na to ministerstvo zdravotníctva SR ? Ministerstvo zdravotníctva SR zatvára pred problémom šikany oči. Vôbec ich nezaujíma, že každá obeť akéhokoľvek týrania, šikanovania, mobbingu, bossingu a i. sa musí liečiť. Tým sa mení nielen pracovný, ale aj súkromný život postihnutého. Každá obeť potrebuje komplexnú lekársku, psychologickú, právnu a sociálnu starostlivosť.

https://ritomska.blog.sme.sk/c/286914/Mobbing-a-choroby.html

Zamestnanec, ktorý nemá žiadnu istotu v stabilite pracovného pomeru, nemá pocit sociálnej bezpečnosti, odcudzuje sa svojmu zamestnávateľovi. Stála a dlhotrvajúca neistota a napätie v práci zhoršuje zdravotný stav zamestnancov.

https://ritomska.blog.sme.sk/c/423938/preco-je-ohrozene-zdravie-po-roku-1989.html

Ako sme zistili, analýzou nedostatkov páchaného násilia do hĺbok koreňov za prvotnú príčinu nemôžeme pokladať systém, ani žiadnu inštitúciu, ale vždy len jednotlivcov s ich konkrétnymi skutkami a osobnou zodpovednosťou za konanie vo zverených kompetenciách, lebo nič nefunguje samo od seba, ani finančné trhy, ani politické systémy, ani sociálne vzťahy ani zlé vzťahy na pracoviskách.

Reakcia občianky pani Martiny dokazuje, ako je potrebné sa tejto téme venovať.: „Poznám sa z jeho kolegyňou. Smutné, že všetci tam vedia čo “lesný doktor Magat” robí a nikto nezakroči. Aspoň jednoducho spísať hromadnú sťažnosť a nech neschopnému Magátovi sa všetko neprepečie. Jednoducho si tam asi “lesník” chce dotiahnuť svojho človeka a dať ho na túto pozíciu. Teraz už môže, len mladý človek musel kvôli tomu umrieť. S výnimkou smrti je úplne bežná slovenská klasika, kedy šéf chce vyhodiť podriadeného a robí na neho psychicky nátlak.“

Zničené existencie sa nezmestia do žiadnych novín a ani časopisov. Tento prípad v Národnom ústave detských chorôb nám zviditeľňuje, čo dokáže vymyslieť mobbér na pracovisku, to ani mafia nevymyslí, A na Slovensku skôr sme klesli do zvieracej ríše.  Príkladom takýchto  zničených existencií budovania demokracie  je na Slovensku tisíce a tisíce obetí, ale nie všetci chcú svoj príbeh zverejniť. Poniektorí sa dožili dôchodku a vyrástli z nich rôzni aktivisti s videjkami.

Ak by, ako radí občianka p. Martina, podali sťažnosť, problém to nevyrieši, ale aspoň naruší konanie páchateľa. Lebo obete mobbingu posielajú na súd. Teória učí, že súd má právo nielen konštatovať, či boli alebo neboli porušené pracovné predpisy, ale môže nariadiť opatrenia alebo priznať finančnú náhradu. Ale praktické skúsenosti ukazujú:

Justícia je premorená chorobami, nevie reagovať na problémy na pracoviskách, kde zdola nahor funguje otrokárske bezprávie, a zároveň zhora nadol sa môže úplne všetko – horšie ako v otrokárstve. V našich archívoch IOÚP zbierame register prehreškov na pracoviskách, a zároveň registrujeme prehrešky sudcov, ktoré zostávajú ignorované – najmä procesné chyby vo vedení súdneho procesu. Rovnako evidujeme aj procesné chyby v zaisťovaní dôkazov proti mobérom a bossom, ktorí utláčajú zamestnancov. Toto bezprávie mnohých slušných ľudí dostalo na dlažbu ulice. Súdne spory ukazujú, že sudcovia nemajú skúsenosti s problematikou psychického útlaku, s ponižovaním a zneužívaním práce.  Sudcovia nevedia definovať psychický teror a zneužívanie zákonov na útlak niektorými zamestnávateľmi. V súčasnom stave ideového nastavenia súdnych procesov, a to stále poukazujem, je veľká chyba: 

Súdy analyzujú len vecnú stránku podaní, a vôbec sa nevenujú sa procesným nedostatkom v aplikácii paragrafov na skončenia pracovného pomeru. Toto nastavenie je choré a vyžaduje si rázne usmernenie zo strany kompetentných orgánov, aby si sudcovia zaradili do programu pojednávania aj prieskum správnosti procesu ukončenia pracovného pomeru. Inak bude stav bezprávia trvať naďalej, lebo je to klasifikovateľné de iure typické zneužitie ustanovení Zákonníka práce, kedy zamestnávateľ, aby sa zbavil obete, aplikuje príslušné ustanovenia, vytvorí psychický teror na pracovisku.

Prípady mobbingu, bossingu neodídu sami. A rovnako páchatelia mobbingu, bossingu veselo budú svojím konaním opakovať svoje ľudské komplexy. A novinári sem-tam napíšu malé zrnká prachu o prípadoch mobbingu na pracoviskách ako v decembri 2020. Aj tu služobný úrad Ministerstva vnútra SR prešetroval sťažnosti, ktoré dostal na odvolaného prednostu Okresného úradu Prievidza Pavla Juska.  „Ide o podozrenie z bossingu, šikany a ďalších prešľapov. Vo veci doterajších rozhodnutí odvolaného prednostu prebieha ešte niekoľko šetrení, o ktorých výsledku budeme po ich ukončení informovať,“ uviedol tlačový odbor. 

 

Môžete všetko napísať alebo povedať, okrem pravdy a faktov, lebo. . . .

Aj nasledujúci  výrok občana svedčí o kultúre správania nášho premiéra, ktorý  ukazuje, ako fungujú zamestnanci na pracoviskách, teda na Úrade vlády SR: „Nedávno sa dnes už odvolaný minister zdravotníctva Krajčí so slzami v očiach sťažoval, že pred Vianocami ho ani jeho vlastní nepodporili, keď chcel , aby bol zavedený tvrdší lockdown , teda, že aj Matovič mu v tom zabránil a dnes, Matovič povedal, že všetko zavinil Sulík, lebo chcel otvoriť reštaurácie. Opakujem, že chcel, aby boli otvorené reštaurácie. Boli otvorené? Nie. Teda, čo viedlo pána premiéra k tak priehľadnému klamstvu? Jedine jeho presvedčenie, že každý, kto ho počúva, je hlupák.“

Stále platí: obetiam šikanovania nepomôže Programové vyhlásenie vlády SR.

Kto okrem nás , vám ponúkol členstvo v parlamente?

 

 

Prečo Flašík nezverejniil video IOÚP ?

20.05.2024

Znovu Vám prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. Znovu uvádzam: Prečo sa nikto [...]

Kauza (ex)poslankyne sa dostane na volebnú kampaň našich europoslancov ?

09.04.2024

Prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. A stále je dôležité: Prečo sa nikto [...]

Do parlamentu si občania zvolili starých „mazákov“, ktorí ale pravdu nepovedia

27.02.2024

Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky.Už v minulom článku sme Vás informovali, že po 8-mich rokoch sme sa dožili, že bude prvé pojednávanie v kauze žalobkyne proti žalovanému Slovenská technická univerzita. Hrozby s [...]

SAS, Liberálny dom

SaS pripravuje trestné oznámenie: množiace sa vyhrážky prekračujú hranice

20.05.2024 22:13

Vyhrážky sa už neobjavujú len na sociálnych sieťach, ale aj formou listov, ktoré chodia aj ich rodinným príslušníkom, upozornila Kolíková.

blesk. búrka

Po zásahu blesku museli v Drážďanoch dvoch ľudí oživovať, zranených je desať

20.05.2024 21:47

Blesk zasiahol trávnatú oblasť pri Labe neďaleko centra saskej metropoly.

Europarlament / Europoslanci /

Voľby do europarlamentu by vyhrali progresívci pred Smerom a Hlasom, ukázal prieskum

20.05.2024 20:13

Pätnásť mandátov by si rozdelilo sedem strán.

Assange

Assange sa môže odvolať proti vydaniu do USA, rozhodol súd

20.05.2024 19:37

Ak by sudcovia rozhodli v prospech vydania, Assangeove právne možnosti v Británii by sa vyčerpali.