Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky.Boj za spravodlivosťou pokračuje. Ako to už býva často si ani nevšimneme, že najťažšie sa k svojej pravde dostaneme práve tam, kde by sme si povedali, že tu krivda sa nikomu nemôže stať. Ale vždy sa vyskytuje v inom čase a na inom mieste. O (ne)dodržiavaní zákonov som tu písala dosť a viac než dosť. Žiaľ. Zistila som, že dodržiavaním zákonov sa dá páchať aj krivda. Kto je na vine?
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokazuje, že pácha trestný čin
A hľa na ministerstve vnútre SR skončil minister Ivan Šimko. Najprv údajne pre dva statusy na sociálnej sieti, ktorými kritizoval políciu. Vraj neurobila dostatok pred zachránením Andrey z Dubnice, neskôr spochybnil, či má mať polícia úplne rozviazané ruky.
POZOR! Ivan Šimko nie je ani prvý ani posledný, ktorého odvolali. Sám nepochopil, ako fungujú vzťahové pasce na slovenských pracoviskách, o ktorých som ako poslankyňa Národnej rady SR robila 2. medzinárodnú konferenciu v Košiciach v roku 2014. Už vtedy sme zaznamenali, prečo zamestnanci resp. obete mobbingu, bossingu, stalkingu píšu svoje pravdivé skúsenosti a poznatky na sociálne siete. LEBO potrebujú niekde povedať pravdu. Ale KOMU? a KDE? a KEDY? Zaznamenali sme od roku 2012 prípady týchto obetí aj na blog.sme.Celá republika je prešpikovaná šikanou na pracovisku, nielen štátna správa. Každý je ticho, lebo sa bojí o svoje miesto a o pár euráčov. Na Slovensku s tým nevie nikto pohnúť. Toleruje sa to v tichosti. Každý o tom vie a nikto nič. Tých pár prípadov, ktoré sa medializujú je naozaj málo. Antidiskriminačný zákon je na houby, v praxi sa zákony porušujú jedna radosť. Vo Francúzsku platí antimobbingový zákon s trestnou sankciou odňatia slobody až na dva roky, a na Slovensku platí zákon: „Makaj a drž hubu, lebo ináč po hube dostaneš!!!!“
Zopakujem: PATOLOGICKÝ VZŤAH je socioterapeutický názov definovaného chorého, zlého medziľudského vzťahu so známou príčinou a špecifickým priebehom chorobného vzťahového procesu. Skúmanie patologického, resp. chorého, alebo zlého vzťahu začína objektívnym dôkazom a konštatovaním narušeného medziľudského vzťahu.
Vzhľadom ku kritike Programového vyhlásenia vlády SR, ktorú som predniesla v parlamente v roku 2012 teda ešte pred schválením Programového vyhlásenia vlády SR, mohla byť táto téma už dávno vyriešená. Mohla byť v Programovom vyhlásení vlády SR, keby politici SMER-SD chceli riešiť problémy občanov SR. Ale nepochopili čo potrebujú občania pre svoj život.
A hľa, hromadili sa nám žiadosti občanov, v ktorých opisovali každodenný psychický teror na pracoviskách. Ignorantstvo politikov bolo a je trestuhodné. Zaznamenali sme, že nefungovali a nefungujú súdy, ani úrady, ani verejnoprávne inštitúcie tretieho sektora, ktoré by mohli aspoň čiastočne riešiť bezprávny stav, aký opisovali občania v mojej poslaneckej kancelárii. Hoci podľa Ligy amerických psychológov je tyrania na pracovisku bežnou a žiaľ aj akceptovanou súčasťou pracovného procesu – ako inak, veď ide o voľno-trhové, teda kanibalské usporiadanie ekonomiky.
A hľa, odvážna pracovníčka Úradu práce a sociálnych vecí a rodiny Dolný Kubín dostala 5. mája 2014 za nevhodný status na sociálnej sieti výpoveď. Na sociálnej sieti sa 25. apríla 2014 objavil tento status: „Pýtam sa všade, premiéra, ministra, generálneho riaditeľa ústredia práce, kedy už začnú riešiť katastrofálnu situáciu (šikanovanie, mobbing, bossing na ÚPSVaR Dolný Kubín)? Ale všetci čušia ako vši pod chrastou! Tri smerácke grácie na úrade v Dolnom Kubíne arogantne šafária a zbavujú sa postupne všetkých, ktorí sú im nepohodlní a skrývajú sa za zmenu organizačnej štruktúry. DOKEDY?“ Zuzana Hricková toto uverejnila 25. apríla 2014 na sociálnej sieti. A 5. mája 2014 už držala v rukách výpoveď.
Zuzana postupne poslala sťažnosť médiám, ministrovi práce aj premiérovi Ficovi. Sťažovala sa v nich na pomery v práci, mobbing a bossing, teda šikanovanie.
O stanovisko požiadal ešte v roku 2014 novinár Pavelek riaditeľku ÚPSVaR v Dolnom Kubíne Zuzanu Krškovú. Odkázala ho na generálne riaditeľstvo v Bratislave. Hovorca Peter Zeman mu telefonicky prisľúbil odpovede na otázky poslané emailom, ale do uzávierky tak neurobil.
Podľa Zuzany Hrickovej je výpoveď neplatná a bola odhodlaná brániť sa na súde.
„Ak by sme pripustili Vašu žalobu, takých žalôb by sme tu mali tisíce“- povedal sudca Murgaš
Čítajte viac: https://myorava.sme.sk/c/7215287/pomoci-sa-nedockala-prepustili-ju.html?fbclid=IwAR2vh7WImrgbOfiQzmc9qBwp4GL3C17MV38VK4dkpLgU2Q1B3kU8kmhVWjk
O pomoc vtedy požiadala poslankyňu Národnej rady Máriu Ritomskú vtedy z Občianskeho združenia Práca a vzťahy, ktorá je známa ako bojovníčka proti mobbingu a bossingu. Podľa nej sa takéto prípady vyskytujú na Slovensku často. Prípad Zuzany Hrickovej sme začali dokumentovať a podporili ju, aby sa bránila a podala sťažnosť podľa zákona o štátnej službe. „Zvýšená kritickosť Zuzany Hrickovej, spolu s ostatnými kolegami, voči riaditeľke sa zakladala na jej veľkom potenciáli rozvíjať sa, prehlbovať si vedomosti, zvyšovať kvalifikáciu. Nakoľko jej to nebolo umožnené, stala sa údajným narušiteľom, ktorý bol obvinený z nelojálnosti k úradu.“
Podľa Márie Ritomskej v tomto prípade ide o záležitosť kultúry pracoviska. „Vyjadriť by sa mali obidve strany. Ideálne by bolo dať do jedného priestoru mobéra a mobbovaných. Tu však zlyhala spätná väzba, respektíve k nej zo strany vedenia nedošlo. Nikto však nevedel, ako sa v tejto veci má postupovať.“
Aká je situácia dnes v prípadoch keď občan píše na sociálny status a potrebuje sa vyžalovať na bezprávie a krivdu ? Napísali sme dňa 1. júla 2023 novinárovi SME „Dobrý večer, pán Jakub Filo, sledujem Vaše články. Aj Vy sa bojíte písať pravdu. OĽaNO neexistuje zaniklo 20. 11 2019. Máme tu politický zlepenec OĽaNO , Kresťanskä úniu ZMENU ZDOLA, NOVA. A toto píšte občanom a neklamte ich. A napíšte o mojej knihe. Rada by som sa s Vami stretla.
Vopred dakujem za odpoveď. Pozdravuje Mária Ritomská
A hľa m ako je na Slovensku zvykom , neodpovedá LEBO sa bojí o prácu.
Ako to funguje u našich novinárov?
Ešte v júli 2012 ako poslankyni NR SR ni novinárka, obeť mobbingu, zorganizovala prvú tlačovku v Dome novinárov v Bratislave . Prišli novinári, z Jojky, Markízy, TASR a pod….. Po skončení tlačovky niektorí novinári prezradili, že to čo chcem riešiť, to je ich bežný pracovný postup, v takom prostredí oni pracujú denne. U nich je bežné, ak dostanú porušovanie pracovnej disciplíny a to aj každý týždeň.
A čo ste s tým robili ? pýtam sa novinárov.
Naučili sme sa s tým žiť a pracovať, bola odpoveď novinárov. Ale nie všetci. Jeden náš kolega bol tak psychicky zničený, že po skončení práce odchádzal domov, sadol do auta a na ceste narazil do stĺpa elektrického vedenia…………………
Druhá tlačovka o mobbingu, bossingu sa konala o mesiac v auguste 2014 v Žiline, v Dome odborov. Zorganizovala mi ju prepustená pracovníčka z Region pressu, ktorá sa súdila s lídrom vtedy ešte OĽaNO. Do domu odborov v Žiline prišli pracovníci z úradu práce. Zachytili nás aj médiá.
V diskusii mi štátni zamestnanci z úradu práce povedali, že oni majú na úrade mobbing. Aj prítomní zástupcovia súkromných spoločností sa „pochválili“, že majú mobbing. U nás to žiaľ takto funguje a nikto nevie, že to, v čom Slováci žijú 34 rokov sa nazýva mobbing, bossing a členské krajiny. EÚ tomu už dávno venovali pozornosť.
Situácia na Slovensku je veľmi zhnitá. Bolo potrebné urobiť ďalšiu tlačovku tentokrát v Košiciach v septembri 2014. Pozvali sme novinárov z východniarskych médií… Prišli len novinári z rádia Lumen. Osveta pomocou médií bola ťažká. Slováci žili a stále žijú v hnilobe spoločnosti a zdá sa, že sú s tým spokojní. Naučili sa s tým žiť.
V poradí štvrtú tlačovku mi chcela zorganizovať obeť mobbingu v Trenčíne. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi prišla správa, že to máme v tomto meste zakázané. Postaral sa nám o to pán primátor Rybníček.
Aká zmena bude , ak nám do politiky vstúpia poslanci lídra Matoviča? Žiadna zmena nebude pre vymáhanie práva zotročeným Slovákom.
O tom píšem v Zápiskoch z parlamentu, ktoré som prinášala na tento blog, a priniesla som do histórie novú úlohu poslankyne parlamentu.Dnes máme Inštitút ochrany ústavných práv a organizujeme 9. medzinárodnú konferenciu v novembri 2023 v Bratislave. NEBOJTE SA a bojujte proti mobbingu, bossingu, stalkingu na slovenských pracoviskách.
Vážení študenti práva (a nielen VY) študujte, ktorá politická strana Vám – voličom chce pomôcť…
Po bitke sú všetci múdri. ...
Celá debata | RSS tejto debaty