Založ si blog

Krčméry neporozumel, že politika je divadlo

Dnes uplynul Vám študentom prvý mesiac prázdnin. Len vďaka Vašim reakciám vieme, že  prípady mobbingu, bossingu je potrebné zaznamenávať pre našu históriu. A hľa, v minulom článku som písala, ako sa  mobbing, bossing „tlačí“ aj novinármi.

Dňa 22. júla 2021 píšem:

Dobrý deň, Vážený pán redaktor Dominik Hutko, v mene Inštitútu ochrany ústavných práv Vám veľmi pekne ďakujem za Vaše články o mobbingu, bossingu s názvom Bachari z Leopoldova hovoria o šikanovaní a Riaditeľ leopoldovskej väznice po podozreniach  končí.
Dovolím si uviesť, že prípadov mobbingu, bossingu je na slovenských pracoviskách oveľa, oveľa viac. Máme s tým skúsenosti ako mimovládna organizácia  od roku 2011 (Práca a vzťahy) a po skončení (môjho) pôsobenia v parlamente od roku 2016  ako Inštitút ochrany ústavných práv.
Organizujeme medzinárodné konferencie, kde túto problematiku zaznamenávame aj do Zborníkov, ktoré v súlade so zákonom sú uložené v
našich knižniciach. Preto sa chcem spýtať, či môžete o našej činnosti prípadne o prípadoch mobbingu viac napísať? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
S úctou 

Dňa 22. júla 2021 o 13:13 Hutko Dominik napísal:

Vážená pani Ritomská, ďakujem za záujem, ktorý ste prejavili o moje texty. Ako sama píšete, bossingu je na slovenských pracoviskách určite oveľa viac než je nám známe. Vnímam túto tému ako dôležitú a chcel by som sa jej venovať aj naďalej. Ak mi viete dodať nejaké zaujímavé príbehy, ktorými by sme vedeli túto tému viac zviditeľniť,  budem rád. 

S pozdravom
Dominik Hutko   
redaktor  denník Pravda 
OUR MEDIA SR, a. s.
Trnavská cesta 39/A
831 04 Bratislava
Dňa 23. júla 2021 píšem novinárovi:

Dobrý deň! Vážený pán redaktor, Dominik Hutko, Som rada, že ste prejavili záujem  venovať sa aj naďalej  téme mobbing, bossing.

Dovolím si na Vás informovať o mojom prípade obete mobbingu, bossingu, ktorý je zaujímavý a mohli by ste ho zviditeľniť a tým aj tému mobbing, bossing. Ja ako obeť mobbingu som sa na základe doporučenia Európskeho ombudsmana dostala do parlamentu v roku 2012.

Mám o tom ako aj všetko, čo s touto témou súvisí  záznamy uverejnené v Zborníkoch z medzinárodných konferencií v rokoch 2013,2014, 2017, 2018, 2019, 2020. Ak by bolo možné stretnutie s Vami, budem rada. S úctou

A odvtedy sa pán redaktor neozval:  Vari je na môj prípad a na všetky  prípady obetí mobbingu, bossingu našich občanov uvalené embargo?

Hegerov plán obnovy nepomôže obetiam mobbingu, páchatelia sú stále na slobode

A rovnako, ako je to s novinármi, rovnako je to aj s našimi poslancami.  Zaznamenali sme a dávame do histórie, že došlo na moje skúsenosti exposlankyne v prípade  poslanca politického hnutia OĽaNO, KÚ, ZMENA ZDOLA a NOVA  Martina Čepčeka, ktorý sa ocitol od mája 2021  v nemilosti politického hnutia OĽaNO, KÚ, ZMENA ZDOLA, NOVA. Nemohol sa zúčastňovať klubu OĽaNO, KÚ, ZMENA ZDOLA a NOVA.

Oslovili sme ho (IOÚP) s pomocou ako mimovládna organizácia a tri mesiace sme čakali na jeho odpoveď. Neodpovedal ani pomocou svojich asistentov.  NEPOCHOPIL, že ho vylúčia z klubu. Tento týždeň nám o tom už novinári napísali. Tri mesiace si Martin Čepček neuvedomoval, že sa stal bielym koňom.

https://domov.sme.sk/c/22709128/cepcek-neocakaval-svoje-vylucenie-z-poslaneckeho-klubu-olano.html

https://www.ta3.com/clanok/207353/cepcek-vylucenie-z-klubu-olano-necakal-dozvedel-sa-o-nom-od-znamych

https://dennikn.sk/2268711/koalicia-ma-o-poslanca-menej-rebelujuceho-konzervativca-cepceka-vylucili-z-klubu-olano/

LEBO aj pre Martina Čepčeka platí dôležité poznanie a dôkaz: Všetci poslanci parlamentu sa stanú poslancami pomocou akejsi politickej strany. A potom 4 roky pre občanov nič neurobia.

V akom štáte to vlastne žijeme? Ako pomáhajú poslanci občanom? Dostala sa k nám táto otázka:  „Kto môže za chybu, keď v Prešove vodič –  kuriér bol pozitívne testovaný matovičotestom, bol poslaný do karantény, ale zamestnávateľ ho preto vyhodil zo zamestnania. Chlapec išiel na PCR test a bol negatívny. Kto mu teraz uhradí škodu, ktorá mu vznikla, že prišiel o prácu pre chybné matovičotesty? Či velebný Heger alebo „prevelebný“ Matovič? TOTO JE VÝSLEDOK VLÁDNUTIA MATOVIČOVLÁDY“.

Pán poslanec Martin Čepček, neuvedomili ste si, že Vaším zvolením za poslanca do parlamentu sa stávate bábkou v parlamente. Možno niekto z občanov sa potešil Vašej aktivite sólo-poslanca. Ale bezprávie v našej spoločnosti ste nezmenili.

Zase sa krúti koleso predkladania a prijímania zákonov, tentokrát pandemických.  Zase tu máme populistické témy poslancov, hru na moc, politické sľuby, nehospodárnosť parlamentného inštitútu.  Zvolení poslanci by navonok chceli robiť rozhodnutia, ktoré sú v prospech ľudu. Nedokážu to, lebo o chvíľu si musia zabezpečiť sponzora, ktorý im bude financovať volebnú kampaň. Kto má peniaze, osadí popri ceste „rušivé“ billboardy a zaplatí kampaň v médiách. A komu už pomôže, že počas volebného obdobia sú poslanci ako rozhnevaní bratia, každý sa navzájom očierňuje, vyťahuje na seba špinu. A stále kolom dokola.

Vzdelanosť sa nám posunula do kategórie biznisu, kde každý chce peniaze.

Matovič si spravil zo vzdelanosti slovenského národa biznis

A to je pán Krčméry ako doktor medicíny na tom tak zle, že musí zavádzať občanov o tom, že príde tretia vlna pandémie.

Citujem: „Nie na jeseň bude nula, “ – povedal pán Krčméry na stretnutí na križovej ceste na bratislavských Kramároch. A to som sa ho ani nepýtala. Teda vážení študenti, žiadna tretia vlna tu na jeseň nebude. Ale pre peniaze si každý aj do „kolena dá vŕtať“.  A to je jedno, či je to Krčméry či Mikas.

Hlavne, že sme (IOÚP) odhalili klamstvo nášho „odborníka na pandémiu“. Na tomto teda „točí“ naša vláda Slovenskej republiky, ktorá nám tretiu vlnu už určila na konci mesiaca júla 2021. Teda ani nepočkala na rady MUDr. Vladimíra Krčméryho s jeho jesennou nulou. Alebo pán doktor neporozumel, že politika je divadlo?

Ľudia na Slovensku zomierajú na cievne choroby a rakovinu, podiel covidu je minimálny

Matovičova vláda chce, aby zákon a spravodlivosť platili pre každého rovnako alebo pri Matovičovej politike hlúpne celý národ?

Zamyslite sa nad odkazom z roku 2013 pre  náš štát, kedy som v Národnej rade SR žiadala empatiu štátu v tomto: Človek, ktorý prišiel o prácu, chce vedieť, že iná možnosť nebola, a prepustenie bolo spravodlivé. Prepustený človek chce naďalej žiť dôstojným životom. A nie sa nechať šikanovať.

Pojem  šikanovanie pochádza z francúzskeho „chicane“, čo znamená opakované zámerné obťažovanie, prenasledovanie, týranie, manipulovanie, ponižovanie niekoho, kto sa nemôže alebo nedokáže brániť. Hlavným znakom šikanovania je nerovnováha moci a sily, pričom zahŕňa všetky formy psychického a fyzického násilia páchaného jedincom alebo skupinou voči obeti. Tento pojem šikanovania je upravený od 1. júla 2021 v Trestnom zákone ako nový trestný čin nebezpečného obťažovania. Pokrýva najnebezpečnejšie prípady kybernetickej šikany. Nebezpečné prenasledovanie, tzv. kyberstalking (§ 360a Trestného zákona).

Tri roky odňatia slobody môžu podľa novej legislatívy hroziť tomu, kto cez elektronickú komunikačnú službu či počítačovú sieť alebo systém druhú osobu úmyselne dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jej mene alebo spôsobuje iné podobné dlhodobé obťažovanie. Trest môže hroziť v prípade, že páchateľ neoprávnene zverejní alebo sprístupní inej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam prejavu osobnej povahy, ktorý získal so súhlasom danej osoby, pričom tento záznam môže ohroziť jej vážnosť alebo jej privodiť inú vážnu ujmu na právach.
Ak trestný čin páchateľ urobí z osobitného motívu alebo ho spácha na chránenej osobe, hroziť mu môže jeden až štyri roky za mrežami. Ak ním spôsobí značnú škodu, alebo s úmyslom získať značný prospech, alebo bol za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený, hrozí mu trest dva až šesť rokov za mrežami. Šikana dokáže zničiť psychiku, zdravie, ľudskú dôstojnosť, sebavedomie, celý život.

A keď naši poslanci schválili šikanovanie ako trestný čin, treba dúfať, že za pomoci novinárov, akým je aj Dominik Hutko  sa dostane naša téma mobbing, bossing do Trestného zákona, za čo bojujeme od roku 2012.

Pripomínam: Mobbing  je negatívna forma správania medzi kolegami alebo medzi nadriadenými a podriadenými, ktorým sa daná osoba opakovanie ponižuje, a ktorým na ňu jedna alebo viaceré osoby priamo alebo nepriamo útočia za účelom a cieľom jej vylúčenia.“ Psychické násilie v zamestnaní je vážnym problémom, ktorý je stále veľmi podceňovaný. Navyše sa čoraz častejšie na pracoviskách objavuje mobbing čiže šikanovanie kolegami alebo kolegom. Hoci významne ovplyvňuje bezpečnosť a zdravie na pracovisku, nie je mu venovaná dostatočná pozornosť. Príčiny tohto javu sú v osobnosti mobbera, zle nastavenej firemnej kultúre, nesprávnej organizácii pracoviska a predovšetkým v štýle riadenia. Vedúci pracovníci by si mali uvedomiť, že tento patologický jav nemá negatívne dôsledky iba pre obeť, ale rovnako aj pre celú firmu. Mnoho zamestnávateľov však nevie situácii ani predchádzať, nieto ju riešiť. Často sú totiž odstraňované iba následky a nie príčiny. Pod vplyvom mobbingu dochádza u obetí k zmenám motivácie, postojov k práci a poruchám koncentrácie pozornosti, čo môže mať za následok zvýšenú mieru zlyhania, chýb či úrazov.
Mobbingu sa  nevenuje dostatočná pozornosť a vedúci pracovníci neriešia problematiku mobbingu s dostatočnou vážnosťou a dôrazom. Tento stav nie je z dlhodobého hľadiska správny a prijateľný, nakoľko sa mobbing objavuje čoraz častejšie. Je to spôsobené aj samotnou pandemickou situáciou.Dokončenie bude v najbližšom blogu.

Kedy bude na Slovensku splnený plán úmrtnosti na vyhradenú diagnózu?

Prečo Flašík nezverejniil video IOÚP ?

20.05.2024

Znovu Vám prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. Znovu uvádzam: Prečo sa nikto [...]

Kauza (ex)poslankyne sa dostane na volebnú kampaň našich europoslancov ?

09.04.2024

Prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. A stále je dôležité: Prečo sa nikto [...]

Do parlamentu si občania zvolili starých „mazákov“, ktorí ale pravdu nepovedia

27.02.2024

Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky.Už v minulom článku sme Vás informovali, že po 8-mich rokoch sme sa dožili, že bude prvé pojednávanie v kauze žalobkyne proti žalovanému Slovenská technická univerzita. Hrozby s [...]

SAS, Liberálny dom

SaS pripravuje trestné oznámenie: množiace sa vyhrážky prekračujú hranice

20.05.2024 22:13

Vyhrážky sa už neobjavujú len na sociálnych sieťach, ale aj formou listov, ktoré chodia aj ich rodinným príslušníkom, upozornila Kolíková.

blesk. búrka

Po zásahu blesku museli v Drážďanoch dvoch ľudí oživovať, zranených je desať

20.05.2024 21:47

Blesk zasiahol trávnatú oblasť pri Labe neďaleko centra saskej metropoly.

Europarlament / Europoslanci /

Voľby do europarlamentu by vyhrali progresívci pred Smerom a Hlasom, ukázal prieskum

20.05.2024 20:13

Pätnásť mandátov by si rozdelilo sedem strán.

Assange

Assange sa môže odvolať proti vydaniu do USA, rozhodol súd

20.05.2024 19:37

Ak by sudcovia rozhodli v prospech vydania, Assangeove právne možnosti v Británii by sa vyčerpali.