Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky. Nadväzujem na minulý článok, v ktorom som poukázala na prácu asistentov poslancov parlamentu.Dosiaľ nemá asistent poslanca náplň práce.Ale komu to vadí a komu to vyhovuje….
Len nevytŕčať z radu alebo je možné pokaziť súdny prípad pravdou . . . . . . .
A preto v tradičnom politickom systéme riadenia spoločnosti, ktorému možno dať nálepku európsky politický systém (je jedno či je pri moci socialistická alebo pravicová vláda) stále vidíme rovnaký európsky politický systém budovaný na princípe upevňovania získanej moci. Princíp všeobecného blaha je potlačovaný starosťou o moc. Pokračovanie dokriveného praktizovania verejnej moci funguje ako zlý politický princíp – to je dedičstvo mužského princípu z komunistických strán. Tento dedičný princíp je zakomponovaný do pravicového politického aparátu a zdá sa akoby bol nezničiteľný. Cieľom politického princípu je MOC. Aj volebné obdobie 2023 -2027 nám ukazuje radosť z moci, ktorá svojou neschopnosťou ovládania sa spôsobuje len chaos v rokovacej sále parlamentu. Povedzme si pravdu – slušný politik by sa tak nemal správať.
Od roku 1989 teda od víťazného ťaženia našich doterajších zlatokopov-politikov vládne politika neohroziteľného princípu jediného možného spôsobu. A čo dnes zostáva našim politikom ? Možno urobia zo seba na kresťanskom Slovensku obetných baránkov. To sa na Slovensku nosí a to ide! Budú ich aj zbožné babky stále voliť. Ale to je všetko, občanom zase nepomôžu. A tak slušný a poctivý občan v snahe pomôcť sebe nemá často iné východisko len spáchať samovraždu?
Znovu zopakujem: Demokracia sa u nás nemohla rozvinúť, pretože jeden volebný obvod a pomerný systém pri voľbách do Národnej rady SR a do Európskeho parlamentu spôsobil, že nám vznikli totalitné strany, v ktorých radoví členovia nemôžu kritizovať vedenie politickej strany či politického hnutia. Ak budú poslanci kritizovať, potom sa nedostanú na volebnú kandidátku. Podobne dopadne aj poslanec, ktorý prejaví nesúhlas z názorom vedenia strany v parlamente. Ak chcú byť poslancami a brať profity ústavného činiteľa a profity člena vládnej strany, musia byť servilný voči úzkemu vedeniu strany.To znamená – vo voľbách si občania zvolia 150 členov – zástupcov politických strán (poslancov), volených pomerným volebným systémom, v rámci jedného volebného obvodu (celé Slovensko).A tak stále platí poslanec si určí aj počet svojich asistentov,ktorí ani nemusia mať náplň práce.Ale hlavne má zmluvu s parlamentným inštitútom, ktorá vychádza z občianskeho práva, z obchodného práva a zo Zákonníka práce. To je ale “ vynález demokracie po slovensky“.
Všetky doterajšie princípy presadili vzrastajúcu nedôveru občanov voči politikom. Najhoršie je že takéto politické monštrá sa totalitným spôsobom samopasujú za vzory pre mládež a zakladajú mládežnícke politické kluby, v ktorých svoj vzor predkladajú ako jediný a správny. Príkladom je aj vznik Progresívneho Slovenska. Postupná strata dôvery voči politikom bude mať za následok stratu legitimity zástupnej verejnej moci a klesanie záujmu občanov o veci verejné, čo vyústi v celkovú reformu. Bude to návrat k profesionálnemu riadeniu spoločnosti, podobný systém sme tu už mali v časoch rodových reforiem spoločnosti. Spoločnosť úspešne riadili najschopnejší jednotlivci.
A propo každé Programové vyhlásenie vlády SR sa predkladá v mimoriadne zložitej dobe, obsahuje stovky strán, má tisícky prísľubov, ktoré sa sľubujú občanom pred voľbami.
https://www.youtube.com/watch?v=-B1HF6Cbrdo .
Jednoducho zmena fungovania Slovenska, ktorá je založená na tom, že budeme hovoriť ľuďom pravdu, žiadna korupcia, hmotná zodpovednosť politikov, verejných činiteľov, vláda založená na dôvere ľudí, včasná zdravotná starostlivosť, dobrá práca a dobré mzdy, vnútorne silné, potravinová sebestačnosľ, rovnosť príležitosti, zmysluplná informatizácia, ochrana životného prostredia, máme stovky,, tisícky prísľubov na ceste k lepšiemu Slovensku.
Už v minulosti predseda NR SR Sulík porovnal: pred nami preberali vládu v slnečnom počasí, my tu máme pandémiu, máme 30 dní a Programové vyhlásenie vlády je 2 krát väčšie. Nezabudol poukázať, že minulé vlády odkopírovali to predchádzajúce, ale my sme už prijali 18 zákonov, z toho 10 sa už prijalo a 8 sa ešte prijme, . My sme konali v krízovom období, náš dokument je kvalitný …byty budú a rovnako budú zrušené doplatky za lieky. To boli ale politické sľuby zverejnené dňa 20.04.2020
Politici, nováčkovia, ktorí prídu do parlamentu so svojou politickou stranou musia pracovať v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR. Ale dosiaľ to občanom nikto nepovedal. Ani poslanec Matovič to nevedel. Ak by to vedel, tak by zmenil koleso prijímania zákonov v parlamente. Stal sa len obyčajnou figúrkou na šachovnici.
Toto by si mali naštudovať všetci noví politici, ktorých si občan zvolil v tomto volebnom období 2024 – 2027.
Hrozby s novými názvami, ale so starou podstatou alebo Slovák sa naučí aj s vlkmi vyť.
Pred každými voľbami tu máme politické klamstvá, ktoré patria k tradičnej európskej politike. A rovnako predvolebné sľuby politikov o rôznych témach sú tiež tradičné formy získavania voličov. A nezabúdajme, po voľbách nám cez médiá zvolení kandidáti vyhlasujú, ako sa obklopia svojimi ľudmi a tak si zabezpečia svoju stoličku vo volebnom období. A to všetko na úkor tých, čo tam doteraz pracovali. Takéto koleso preberania moci sa realizovalo aj po posledných župných, komunálných či parlamentných voľbách. Tí, ktorí nemajú strach, bránia si svoju prácu.
Zistili sme, že každý poradca a je jedno, či je to u pani prezidentky či niektorého ministra či premiéra, všetci sú bariérou na zmenu systému. Ale kto sa potom nájde a nahlas povie: Toto je PRAVDA? Vari poslanec Vám povie pravdu a nedajbože pomôže?
Zverejnené: na pamiatku pápeža Františka dňa 8. mája 2018
A s informáciami sme zase na Slovensku zaostali. Márne sme hľadali v médiách správu o prebiehajúcom sympóziu o mobbingu.. Mobbing – či už virtuálne alebo fyzicky – je témou, ktorá tiež znepokojuje pápeža.
Uviedol to prezident José María del Corral Pápežskej nadácie „Scholas Occurrentes“. Prvýkrát sa koná veľké stretnutie vo Vatikáne, v ktorom „YouTuber“, zástupcovia sociálnych médií, intelektuálov a akademických pracovníkov budú diskutovať spolu s Interpolom a inými bezpečnostnými agentúrami spoločne o stratégiách proti šikanovaniu. Sympózium sa uskutoční v období od mája do júna 2018. Pápež už uistil svoju prítomnosť aj na slávnostnom otvorení.
Iniciatíva iniciuje nadácia „Scholas Occurrentes“, ktorá sa venuje rozvoju mládeže prostredníctvom športu, umenia a vzdelávania. Po prvýkrát bude mať Vatikán veľké zhromaždenie, kde tvorcovia, zástupcovia sociálnych médií, intelektuáli a akademickí pracovníci spoja s Interpolom a ďalšími bezpečnostnými agentúrami s cieľom diskutovať o stratégiách boja proti šikanovaniu.
Your Holiness Pope Francis, v mene Inštitútu ochrany ústavných práv so sídlom na Slovensku Vám posielame srdečné pozdravy k prebiehajúcemu sympóziu o mobbingu. Aj my na Slovensku sme sa od roku 2011 ako mimovládna organizácia aktívne zapojili na pomoc trpiacim zamestnancom proti psychickému násiliu na pracoviskách, ktoré reálne predstavuje deformáciu občiansko-právnych, resp. pracovno-sociálnych vzťahov. My chceme zdôrazniť, že vzťahy na pracoviskách sú priveľmi dôležité, a veru ani nie menej ako rodinné vzťahy, a to až tak, že každý štát by mal venovať ich legislatívnej úprave prvoradú pozornosť.
My sme presvedčení, že zákonnosť a ľudské práva sú principiálne nedotknuteľné a stále sú dôležité aj pre vládu Slovenskej republiky. Nepochybujeme o tom, že občania Slovenskej republiky si uvedomujú dôležitosť svojich občianskych a ľudských práv. Občania Slovenskej republiky si uvedomujú, ako sú ich práva porušované, čomu nasvedčuje obrovský ohlas na vznik nášho Inštitútu ochrany ústavných práv.
Vieme, že v našej spoločnosti vládnu koristnícke vzťahy, zúri boj o zamestnanie najmä v štátnom sektore, celkove všade dominuje boj o prežitie, kde stredoveké hodnoty humanizmu a kresťanstva sú anulované, kde hodnoty humánneho socializmu sú negované, kde sa zredukovali akceptované hodnoty na „peniaze“ a „moc“, kde ľudský život je zredukovaný na „výkon“, kde stúpa „agresivita zamestnávateľov“, kde „finančníci diktujú politikom“, kde neprekvapuje legislatívny deficit ochrany ľudských práv, v takejto spoločnosti neprekvapuje realita „bezprávneho stavu“, ktorý odmietajú vidieť nielen politici, ale aj právnici.
Vieme, že koristnícke vzťahy priamo indukujú boj medzi ľuďmi a skupinami, implikujú vznik závisti, nenávisti, a sú živnou pôdou ohovárania. Zamestnanec nemá žiadnu istotu v stabilite pracovného pomeru, nemá pocit sociálnej bezpečnosti, postupne sa odcudzuje svojmu zamestnávateľovi. Stála a dlhotrvajúca neistota vyvoláva poruchy emočnej zainteresovanosti, napätie zhoršuje zdravotný stav zamestnanca. Vznikol deficit hodnotového motívu v „hierarchickom usporiadaní“, vznikajú „anarchické nálady“, množia sa motívy k občianskej neposlušnosti. Tieto všeobecné trendy vo vývoji spoločnosti v danom všeobecne krízovom období sveta môžu byť nevhodne podčiarknuté patologickými vzťahovými fenoménmi, a v určitej súčinnosti môžu vyvrcholiť v patologickom útoku na vybrané obete medzi zamestnancami. Sme presvedčení, že štát je povinný predchádzať takýmto situáciám.
Mobbing aj na Slovensku – okrem morálnych, etických, právnych a sociálnych, či zdravotných škôd – spôsobuje svojím rozsahom porovnateľné hospodárske škody, ako porovnateľne rozšírený alkoholizmus, či iné drogové závislosti. Obetiam spôsobuje psychické, fyzické a ekonomické škody, a navyše zanecháva trvalé následky.
Chceme podporiť úmysel vládnej politiky aplikovať závery Európskej rady do vzťahu štátu k starším občanom, s cieľom, zlepšiť kvalitu života starnúcich občanov najmä v období keď sa pripravuje predĺženie veku odchodu na odpočinok, zabezpečiť nielen ekonomickú istotu, ale aj sociálnu istotu pokojného prostredia v práci a následného dožitia sa nerušeného a spokojného starnutia vo vyššom veku. Chceme zdôrazniť, že každý zamestnanec má právo na pokojnú prácu bez prenasledovania a bez násilia na pracovisku. Psychické násilie a bezdôvodné prenasledovanie nemožno ospravedlniť nikde, a vôbec nie na pracovisku. Nastal čas odstrániť násilie z pracovísk, lebo Inštitút ochrany ústavných práv ukazuje, že už je neskoro, evidujeme na Slovensku priveľký počet poškodených zamestnancov (1730), a to nás vyzýva ku zabráneniu ďalších poškodení našich občanov, konkrétnymi postupmi proti mobbérom a bosserom a prevenciou násilia v práci.
Your Holiness Pope Francis, pri príležitosti celosvetového sympózia o mobbingu chceme Vás uistiť, že na Slovensku budeme naďalej šíriť osvetu a monitoring boja proti všetkým formám násilia na pracoviskách, budeme propagovať nenásilné riešenie konfliktov, chceme vytvoriť softvér elektronický a systémové programy na oslovenie celého občianstva, najmä stredného a vysokého školstva, zamestnávateľského prostredia a médií s cieľom uviesť na pravú mieru poznanie o chorých medziľudských vzťahoch, chceme systémovo podporiť kampaň cieľavedomého, dobrovoľného zákazu mobbingu a bossingu na všetkých pracoviskách v Slovenskej republike.
Bratislava, 07. 05. 2018 štatutár IOÚP
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/tema-ktora-znepokojuje-papeza
Dnes už len R.I.P.
Celá debata | RSS tejto debaty