Vo chvíli, keď sa v našej krajine všetko točí okolo pandémie, ktorá zasiahla celý svet, prinášame nášmu čitateľovi ďalšie zaujímavé spravodajstvo Inštitútu ochrany ústavných práv. A hneď v úvode si povedzme: konanie človeka v dôsledku mamony prináša porušovanie zákonov, ktoré odhaľuje nielen NAKA:
Práve pred rokom dňa 7. 11. 2019 na medzinárodnej konferencii v Prahe sa Inštitút ochrany ústavných práv zúčastnil projektu Dôstojné pracovisko vo verejnej správe, ktorú organizoval Mobbing Free Institut v spolupráci s Ministerstvom práce sociálnych vecí Českej republiky, so Štátnym úradom inšpekcie práce, a Verejným ochrancom práva. Českí kolegovia nás pozvali s našou prednáškou ako expertov na pracovnoprávne vzťahy na Slovensku. Je to pre nás ocenenie alebo t. č. „vyšší level“, aj keď sa nešíri u nás žiadne spravodajstvo. Mali sme možnosť zdokumentovať obrovský posun našich českých kolegov v boji so šikanou na pracoviskách.
Z jednotlivých výskumov šikany na pracoviskách v Českej republike nám experti zo štátnych úradov priblížili, ako sa denne na nich obracajú zamestnanci rôznych profesií, rôzneho veku i spoločenského postavenia a žiadajú pomoc v oblasti šikany, mobbingu a bossingu. Je to možné? O mobbingu, bossingu resp. vzťahových pasciach na slovenských pracoviskách sa stále spravodajstvo nepíše. LEBO: Na Slovensku je to stále to isté, ak sa niekto dostane k moci pre neho platí „Zákon som ja.“
Českí kolegovia nám svojím výskumom ukázali. že najčastejšie trpia obete nedocenením pracovného výkonu, neustálou kritikou, zadávaním nezmyselných úloh, ohováraním, ponižovaním, zosmiešňovaním, sabotovaním ich práce. Najhoršie skúsenosti majú so šikanovaním pracujúci v olomouckom a moravskosliezskom kraji, na treťom mieste je Praha. So šikanou sa stretáva 1, 6 miliónov obyvateľov Českej republiky. Jedna desatina obetí navštevuje psychiatra. Šikana v práci je príčinou jednej pätiny všetkých samovrážd. Aj napriek tomu, že je zložité sa jej brániť české štátne úrady si uvedomili, aké zdravotné, sociálne a ekonomické následky spôsobuje ignorácia tejto pliagy 21. storočia. Je chybou, že slušnosť, dobré vzťahy medzi ľuďmi sa vytratili zo spoločenského a verejného života. Je to výzva a boj za kvalitu ľudského života.
Kuriozitou zlej firemnej kultúry sa stal prípad žalobkyne voči žalovanému – Technickej univerzite Ostrava. Na základe rozsudku Okresného súdu Ostrava sa žalovaný mal ospravedlniť odbornej asistentke katedry pozemného staviteľstva za vulgárne reči a šikanózne zachádzanie. Vulgárne reči a šikanu musela 5 rokov znášať odborná asistentka katedry pozemného staviteľstva. Je otázkou, ako by sa naši sudcovia „zapotili“, ak by sankcionovali našich politikov za vulgárne reči a šikanózne zaobchádzanie.
Veď si len pripomeňme – u nás na Slovensku stále „maskujeme“ mobbing lekármi, psychiatrami – títo sa „skrývajú“ za indiferentné diagnózy ako je napr. depresia, stres, či neuróza a iné, alebo za somatické diagnózy ako je žalúdočná dyspepsia, srdcová neuróza – čo sú už absolútne zavádzajúce diagnózy a spôsobujú „sociálnu slepotu“. To znamená, že spoločnosť vôbec nevníma zhubnosť mobbingu – ani oficiálne, ani štatisticky, ale ani empaticky.
Márne sme v Prahe hľadali zástupcu z nášho Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. A ďalej na rozdiel od nás na pomoc v boji so šikanou na pracovisku slúži Verejný ochranca práv, ktorý ročne dostáva cca 400 sťažností týkajúce sa práva na rovnaké zaobchádzanie v práci.
A čo rieši naša slovenská ombudsmanka Mária Patakyová? Médiá priniesli v čase pandémie jej vyjadrenie: „Vyžadovanie dokladu o negatívnom teste nie je protiústavné.“ Pani ombudsmanka, prečo nám občanom v časoch pandémie nepoukazujete na všetky porušenia základných práv a slobôd občanov, medzi ktoré patrí aj právo na ochranu osobných údajov, ktorého súčasťou je aj zdravotná dokumentácia každého z nás. Nikto nemá právo žiadať resp. predkladať preukázanie zdravotnej dokumentácie toho, ktorého občana, ktorej súčasťou je aj výsledok antigénového testu. Naša pani ombudsmanka nereagovala ani na zákaz pohybu a pobytu, ktoré odsúhlasila vláda. Podľa článku 23 Ústavy Slovenskej republiky má na takéto obmedzenie právo len a len parlament. A určite nie vláda nejakým “nariadením, či vyhláškou”.
Pani ombudsmanka s právnickým vzdelaním, Vaše vyjadrenie je úmyselne zavádzajúce, a tým bez najmenších pochybnosti napĺňa skutkovú podstatu trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Alebo ľudovo povedané pani ombudsmanka s právnickým vzdelaním zobe z ruky premiérovi Igorovi Matovičovi.
Krok na ceste k ľudským právam uskutočnil aj MUDr. Ján Lakota týmto listom, ktorý adresoval americkému a ruskému prezidentovi. Ale občanmi v sledovaných médiách o tomto liste novinári nepíšu. Bol by už tretí bojovník z radov lekárov, ktorý nám odvážne poukazuje, ako hlboko sme klesli, keď nechávame plagiátorov vládnuť.
https://zemavek.sk/list-putinovi-a-trumpovi/?fbclid=IwAR19P8bCYg6DvFzr6XpiF6kVgvGcwcH6Q5DnxM-TKR-RjTxJuUcPm3BFgdo
Z mojich skúseností bývalej poslankyne parlamentu vieme, že naše médiá by si z neho spravili konšpirátora šíriaceho dezinformácie.
NEBOJTE SA, sme stále na ceste za spravodlivosťou naplniť ocenenia práce našich odborníkov a napraviť im zničené existencie, lebo táto cesta je zahataná túžbou po moci súčasného premiéra Igora Matoviča.
Na 6. medzinárodnej konferencii prinesieme okienko pre študentov sociálnej práce, kde vyberáme: Obvyklou príčinou patologického vzťahu je sociálne deformovaná osobnosť, resp. zle vychovaný, alebo psychicky poškodený človek ktorý nejakým spôsobom (obvykle psychicky) týra inú osobu, často viac osôb. To je absolútna väčšina vzťahov medzi ľuďmi – jeden je predátor, kanibal, a ostatní sú obeťami, korisťou, vykorisťovaní (mnohí podriadení sú obvykle obeťami, často nevedome).Týrané osoby (obete) nedokážu zo vzťahu „vycúvať“, preto patologický vzťah najmenej dvoch osôb trvá, hoci je zlý, chorobný. Tyran sám sa nikdy nevzdá, resp. nevycúva zo vzťahu, nie dobrovoľne, on nikdy neuvoľní týranú osobu. Niekedy ani pod hrozbou zákonnej moci.
Tyran sa snaží vždy dosiahnuť svoj tyranský cieľ: Duševne konzumovať, deprimovať, deptať, zatlačiť alebo vytlačiť zo zamestnania, vidieť osobu „zlomenú“, „zavrieť osobu“ na psychiatrické oddelenie, ak sa nepodarí do väzenia. Pre poškodenú obeť je nemožné zistiť, čo je príčinou zlého vzťahu, a čo je príčinou poškodenia utýranej duše, hoci častokrát sama si povie, že ktosi mu (jej) ublížil a psychicky ho (ju) týra.
Záverom: Kto ešte napĺňa skutkovú podstatu trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa? Aj o tom bude v Zborníku zo 6. medzinárodnej konferencie.
Za blog +++++++ ...
Matovič si všetko!!!! posr.l SÁM. Môže ...
+++++táto "ombudsmanka" je tu len ...
Však ombudsmka tu bude, tak bude konať tak ...
Neviem, či Patákyová zobe, ale Patakyová ...
Celá debata | RSS tejto debaty