Založ si blog

„Podpásovky“ Igora Matoviča alias budovanie demokracie po slovensky

V minulom článku sme (IOÚP) zaznamenali zaujímavý poznatok v našej histórii budovania demokracie po slovensky. Aj keď médiá nás  pravidelne „masírujú“ hektickými informáciami o rôznych tragédiách, či konšpiračných teóriách zo sociálnych sietí, prípadne o tom, ktorom politikovi, čo sem na tieto sociálne siete napísal. O našom poznatku nepíšu.

Inštitút ochrany ústavných práv buduje projekt na pilieroch pravdy, odbornosti, kde vnikáme do obsahu, spoznávame príčiny, ktoré sa stali odborným poznatkom  jednotlivých prípadov zničených existencií našich občanov. Zopakujem: prešetrujeme príčiny porušenia zákonov a dávame ich na vedomie širokej verejnosti.

Prvé informácie o príčinách a pôvode, ako sa v našej histórii budovala demokracia po slovensky, som zaznamenala v knižke Príbehy z úradu práce. Už tam som si všimla, že každý má rád peniaze a moc a  po roku 1989 ich chcel mať, čo najrýchlejšie u seba. Je to prvý pilier projektu pravdy. Príbehov vyhodenia z práce pribúdalo.

https://www.databazeknih.cz/knihy/pribehy-z-uradu-prace-220411

Zápisky z parlamentu sa stali druhým pilierom nášho projektu histórie budovania demokracie.

Páni novinári, toto je medzinárodná blamáž, to sme na Slovensku ešte nemali

Informovať o najväčšom škandále slovenskej vlády premiéra Igora Matoviča sme zachytili len na Infovojne.  Zverejnili naše podanie (IOÚP)  na Ministerstvo vnútra SR. Ako sa píše v článku: „Bude zaujímavé sledovať ako sa s podnetom vysporiada Ministerstvo vnútra SR a strany, ktoré sú súčasťou poslaneckého klubu OĽANO v NR SR, v roku 2020 kandidovali s OĽANO na jednej kandidátke a zároveň fungujú samostatne.“

Opakovanie -matka múdrosti: „Vo výpise z registra politických strán a politických hnutí vyplýva, že strany NOVA, Kresťanská únia a ZMENA ZDOLA ako strany naďalej fungujú a nie sú v likvidácii. V minuloročných voľbách boli všetky spomenuté strany na jednej kanditátke, prezentované pod názvom jednej strany: OBYČAJNÍ ĽUDIA A NEZÁVISLÉ OSOBNOSTI (OĽANO), NOVA, KRESŤANSKÁ ÚNIA (KÚ), ZMENA ZDOLA.

https://www.infovojna.sk/article/byvala-poslankyna-olano-nazvala-matovica-psychopatom-teraz-na-jeho-hnutie-udrela-pravne?fbclid=IwAR39k9wuOirtETx67Hb_HuI1qyIyYbRR4U06TlbS4xUt1vdF0zDjHNFA-ac

Je to  právny lapsus, ktorý  sme ako mimovládna organizácia zistili? Táto správa je pre neprávnika možno príliš komplikovaná. Zvláštne sa to číta aj právnikovi. Porušenie  zákona o politických stranách a politických hnutiach.  Je to  školácka chyba nášho premiéra. Z tejto chyby však vychádza zlé právne posúdenie na Ministerstve vnútra SR. A hľa, právnici či poradcovia našich politických strán Kresťanská únia, ZMENA ZDOLA a NOVA mlčia.

Poslankyňa Anna Záborská sa stala spolupáchateľkou zla

Nemôžeme ako občania byť pasívni diváci. Ide o našu históriu, ktorú sme zaznamenali aj do Zborníkov zo šiestich medzinárodných konferencií za Vašej účasti ako občanov, ktorí prišli do Národnej rady SR svedčiť o tom, ako sa Vám na Slovensku žije. A tieto zborníky sú tretím pilierom nášho projektu. Stali sa súčasťou diplomových prác študentov práva a sociálnej práce.

Príkladom neodbornosti našich advokátov a sudcov je môj blog https://ritomska.blog.sme.sk/, kde som Vaše prípady zaznamenala už vo volebnom obdobi 2012 – 2016. . V neposlednom rade aj môj prípad exposlankyne, ktorá od roku 2016 bojuje za zaplatenie výpovednej doby pri skončení pracovného pomeru, dokazuje, aké sú veľké nedostatky v našej justícii.   Už som na tomto blogu písala, že po skončení volebného obdobia mi mala začať plynúť výpovedná doba. Dnes je zvykom počas výpovednej doby nechať doma pracovníka, s ktorým chcú skončiť pracovný pomer. Zákonník práce to umožňuje ako prekážky v práci. Ale aj vtedy je povinnosťou zamestnávateľa zaplatiť Vám  za výpovednú dobu.

A je správne, že ste pochopili, že treba bojovať. To nikto za Vás nespraví. Každý musí bojovať sám za seba.

Koľko žalobných návrhov musíme predložiť na slovenské súdy, aby vaša pravda zvíťazila?

Vážení občania, zle nastavený systém vymožiteľnosti práva spôsobuje, že ku dnešnému dňu pre vyplatenie výpovednej doby som podala

1. platobný rozkaz

2. žalobný návrh na určenie skončenia  štátnozamestnaneckého pomeru

3 .žalobný návrh na náhradu škody týkajúci sa  náhrady mzdy

4. žalobný návrh na ochranu osobnosti

5. list pre ministra spravodlivosti SR

6. list generálnemu prokurátorovi

7. trestné oznámenie, ktorým oznamujem, aby mi bola vyplatená mzda za výpovednú dobu, ktorú mi môj zamestnávateľ úmyselne zadržuje

8.  opakovaný platobný rozkaz

9. list na Výbor NR SR pre ľudské práva

10. Výbor NR SR pre sociálne veci

11. Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií

12. Slovenská komora advokátov

13- Právnická fakulta Univerzity Komenského katedra pracovného práva

Máme najotrokárskejší zákonný systém práce, kde zamestnávateľ môže prepustiť, kedy chce, a ako chce – ale zamestnanec nemôže žiadať ani odstupné, lebo mu dajú krivé porušenie disciplíny – a inšpektorát práce, či justícia to ešte aj potvrdí. „Podpásovky“ Igora Matoviča alias pokračujúce budovanie demokracie po slovensky sú toho markantným príkladom.

Igor Matovič, to je kolosálny podvod v histórii

Rovnako som v roku 2014 oslovila ministrov spravodlivosti Tomáša Boreca, potom Gábora Gála a teraz Máriu Kolíkovu: Bezprávie mnohých slušných ľudí dostalo na dlažbu ulice. Je pravda, že občania sa bránia podaniami na súdy, ale neúspešne. Prečo nemôžu zvíťaziť?  Súdne spory ukazujú nedostatky, že naši sudcovia nemajú skúsenosti s podaniami pre ponižovanie a pre zneužívanie práce. Sudcovia, ale ani advokáti a prokurátori už vôbec si nevedia poradiť so zneužívaním zákonov zo strany zamestnávateľov. Tento druh útlaku škodí ľuďom, sociálnemu prostrediu a ohrozuje stabilitu zamestnania.

Moje skúsenosti predznamenávajú, že bude rásť počet prípadov predložení žalôb o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru. Ale súčasné zmeny ministerky Márie Kolíkovej situáciu nezmenia. LEBO: V súčasnom stave nastavenia ideí pojednávaní, súdy analyzujú prípady iba z vecnej stránky a nevenujú sa procesným nedostatkom. Ignorujú aplikácie paragrafov vymedzujúce proces skončenia pracovného pomeru.  Pri organizačných zmenách riešia problematiku formou dôvodov skončenia pracovného pomeru.

Tento trubicový pohľad ako cez rúrku vidí iba malý kruhový výsek z celého problému  je chorý a zlý.  Dochádza k zneužívaniu ustanovení Zákonníka práce.Zamestnávateľ, aby sa zbavil obete, aplikuje príslušné ustanovenia a jeho cieľ je tvorba psychického teroru na pracovisku. On chce, aby obeť odišla alebo skončila ako práceneschopná osoba.  Zatiaľ nikto nepovedal, ako na to. Moje skúsenosti som zhrnula do stručných návrhov. ktoré mohli  pomôcť urobiť rázny krok k zlepšeniu situácie vo vymožiteľnosti práva a podala som ich v rámci interpelácie pánu ministrovi. Je to zverejnené na www.nrsr.sk  časť interpelácie. Pravdupovediac takéto interpelácie som posielala počas volebného obdobia, ale odpovede, kde by akceptovali moje návrhy neprichádzali.

Občania potrebujú informácie, aké je zákulisie parlamentu.  Ani jeden poslanec nič nevyrieši, ak predkladá interpeláciu. Ani hodina otázok, ktorou poslanec osloví toho, ktorého ministra  neprinesie pomoc pre občanov. Občan zbytočne platí celú mašinériu moci skrytú v zákonodarnom orgáne. Moje praktické skúsenosti z parlamentu ukazujú: Ak sa nájde poslanec, ktorý chce v parlamente pomôcť občanom, je to  hlas volajúceho na púšti.

 

Prečo Flašík nezverejniil video IOÚP ?

20.05.2024

Znovu Vám prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. Znovu uvádzam: Prečo sa nikto [...]

Kauza (ex)poslankyne sa dostane na volebnú kampaň našich europoslancov ?

09.04.2024

Prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. A stále je dôležité: Prečo sa nikto [...]

Do parlamentu si občania zvolili starých „mazákov“, ktorí ale pravdu nepovedia

27.02.2024

Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky.Už v minulom článku sme Vás informovali, že po 8-mich rokoch sme sa dožili, že bude prvé pojednávanie v kauze žalobkyne proti žalovanému Slovenská technická univerzita. Hrozby s [...]

SAS, Liberálny dom

SaS pripravuje trestné oznámenie: množiace sa vyhrážky prekračujú hranice

20.05.2024 22:13

Vyhrážky sa už neobjavujú len na sociálnych sieťach, ale aj formou listov, ktoré chodia aj ich rodinným príslušníkom, upozornila Kolíková.

blesk. búrka

Po zásahu blesku museli v Drážďanoch dvoch ľudí oživovať, zranených je desať

20.05.2024 21:47

Blesk zasiahol trávnatú oblasť pri Labe neďaleko centra saskej metropoly.

Europarlament / Europoslanci /

Voľby do europarlamentu by vyhrali progresívci pred Smerom a Hlasom, ukázal prieskum

20.05.2024 20:13

Pätnásť mandátov by si rozdelilo sedem strán.

Assange

Assange sa môže odvolať proti vydaniu do USA, rozhodol súd

20.05.2024 19:37

Ak by sudcovia rozhodli v prospech vydania, Assangeove právne možnosti v Británii by sa vyčerpali.