Vážení študenti práva,(a nielen Vy), pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky. A máme po voľbách. Čo nám priniesli? História sa zase opakovala. Spojili sa dve, tri, štyri, politické strany. Ich kandidáti sa prezentovali politickými heslami na bilboardoch, v médiách, v novinách a pod. Preskúmajme, ako sa posunula znalosť a vedomosť nášho národa vo vzťahu k vyspelosti kandidátov politických strán a ich voličov?
Podobne ako ja, nezávislá kandidátka, v roku 2010 rovnako dopadol aj nezávislý kandidát na primátora Miroslav Vetrík. „Prevalcovali“ ho politické strany, ktoré sa pred voľbami spojili. Ešte pred voľbami vo vysielaní televízie Slovan sa otvorene priznal, že nemá podporu žiadnych lobistických skupín a ani bulvárne média o ňom nepíšu. Prax ukázala, že aspoň po komunálnych či župných voľbách budú spojené politické strany fungovať zase samostatne. LEBO, ako by si potom plnili svoje predvolebné sľuby?
Volebné kampane sa stali dôležité pre záujmové skupiny a nie pre občanov. Pre tieto skupiny pracujú aj médiá a vyrábajú sa prieskumy. Vyvolajú chaos a zmätok, v ktorom sa volič nevie zorientovať. Obidvaja „záujmový“ kandidáti na bratislavského primátora vložili do kampane obrovské financie. M. Vallo priznal 300 tisíc eur a že do svojej kampane nedal ani euro z vlastných peňazí. R. Kusý odhaduje svoju kampaň na 280 tisíc eur. Toľko peňazí primátor nezarobí za celé štyri roky svojho pôsobenia. Oni nechcú, aby vyhral kandidát, na ktorého nebudú mať dosah, preto vytvorili fikciu len dvoch reálnych kandidátov, ktorým platia kampaň.
Preto v historickom vývoji stále platí do každých volieb môžu len kandidáti za pomoci médií, novinárov, lobistických skupín a hlavne politických strán, ktoré sa spoja a svojimi „fanúšikmi“ vytvoria viťazstvo svojich kandidátov.
Od roku 1989 sme volili už po 9 – ty krát. A čo sa tu zmenilo? Kam šiel vývoj volieb vo vzťahu občan a kandidáti politických strán?
Tým, že boli zvolení tí istí župani, môžeme konštatovať, každá „nová metla“ po voľbách priniesla na úradoch „vyhodenie“ úradníkov predchádzajúceho primátora, či župana, či starostu. LEBO starosta, župan primátor je zamestnávateľ. Každý zamestnanec šiel voliť svojho zamestnávateľa, aby si udržal prácu. Toto je také slovenské. K tomu nepomôže ani novelizácia Zákonníka práce, akú prináša Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Zamestnanec bude môcť od novembra 2022 podať na svojho šéfa sťažnosť na Inšpektorát práce a nemusí sa báť výpovede. V momente odoslania sťažnosti dostáva ochranu pred potencionálnou hrozbou. Ak by sa stalo, že by zamestnanec dostal aj napriek tomu výpoveď, jeho nadriadený musí dokázať, že to nebolo z dôvodu podania sťažnosti.
Ochrana zamestnancov pred výpoveďou tu bola aj pomocou podania Vašich 27 žalobných návrhov, ktorými sme preskúmali spravodlivosť na našich súdoch. A dokázali sme, že ak prídete o prácu a podáte žalobu, žiaden sudca nepreukáže Vašu pravdu. Ešte po 10 rokoch sa súdite a pribúdajú ďalšie a ďalšie žaloby nových žalobcov.
Dňa 23.10.2022 uplynuli 4 roky od podania návrhu žaloby Ing. Ivany Lisickej proti zamestnávateľovi Slovenskej technickej univerzite. A do dnešného dňa čakáme na prvé pojednávanie na Okresnom súde Bratislava III. Tento „systém“ práce na našich súdoch nezmenia zvolení komunálni a ani župní poslanci. A nezmenia ani pomoc, aby nám úrady odpovedali na naše listy, napríklad kancelária predsedu parlamentu dostala náš list dňa 14.10 2022 a pán Mizerák ako asistent predsedu Národnej rady SR neodpovedá.
Preto aj zvolení komunálni, župní poslanci budú vo volebnom období 2022 – 2026 tlačiť „kapustu“ ako doteraz. Ak ich náplň práce skúmame hlbšie , zistíme -hlavne my starší- že náplň práce týchto poslancov je rovnaká ako úradníkov na národných výboroch. Sú komunálni, či župní poslanci zástupcovia ľudu? Z nášho výskumu vyplýva, že všetky sľuby, ktoré pred voľbami dali voličom, sú náplňou práce úradníkov na tom, ktorom pracovisku.
Voľbami sme si dali gól do vlastnej brány a vrátili sme sa späť do minulosti.
Naše poučenie vzniklo už z dvoch medzinárodných konferencií, ktoré som organizovala v Národnej rade SR v roku 2013 a 2014. Zopakujem: Prejavy násilia v zamestnaní sú vo svojej podstate takmer v každej krajine rovnaké, líšia sa len jazykom a niekedy tradičnými formami hierarchie. Legislatívne kroky požadované proti mobbingu sú v každom štáte Európskej únie rovnaké. Psychické násilie a tzv. vzťahová patológia vo firmách i v spoločnosti (mobbing, bossing, bullying) majú s ekonomickým násilím a šikanou (krádeže, korupcia, defraudácia) spoločné oveľa viac než je oficiálna prezentácia systému ochotná pripustiť. Všetky poznatky z medzinárodných stretnutí a konferencií som chcela predniesť aj v politickom hnutí vtedy ešte s názvom Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Ale poslanci OĽaNO moje opakované ponuky odmietli. Očakávala som viac ústretovosti od hnutia, ktorému spočiatku fandilo veľa fanúšikov. Tiež som očakávala podporu v parlamentných výboroch, kde som chcela, aby sa venovali problematike násilia na pracoviskách, ale aj tam ma odmietli. Nemali záujem o občanov.
V našom výskume sa postupne premietla celá špirála sociálnej tragédie. Spoločnosť doposiaľ nemá právne vedomie o ľudských právach. Obeť psychoteroru nie je chránená nikým a ničím. Obete končia v invalidite, alebo užívajú nejaké drogy – alkohol, marihuanu, ťažké drogy a psychiatrické lieky vrátane. Mnohé obete si ukončia pozemské utrpenie. Kto je vinný? Sociopat, ktorý svoju obeť utýral? Určite nie. Zodpovedný je štát, ktorý tento stav ignoruje.Keby štát mal zodpovedné osobnosti v čele svojich rezortov, mali by sme zodpovedajúce zákony a tyrani by sa nemohli uplatňovať ani v súkromnom rezorte, nie to ešte v štátnom sektore!
Poškodení občania ako to dokazuje aj jeden z posledných prípadov učiteľky na škole v Banskej Bystrici, zostávajú na pracoviskách napriek kritickej vzťahovej situácii. Nepomohla ani školská inšpekcia, či Inšpektorát práce Banská Bystrica. Naši občania chceli, aby sa po roku 1989 aj naša krajina zaradila medzi slušné a duchovne vyspelé krajiny sveta, ktoré sme mohli pozorovať len z diaľky akoby za oponou v divadelnej manéži.
Nech sa všetkým zvoleným poslancom darí v náplni práce ich projektov.
Kto má záujem o 8. medzinárodnú konferenciu ,píšte na ioup.riesenia@gmail.com
Inštitút ochrany ústavných práv Vám vopred ďakuje za Vašu odvahu a Vašu pomoc
Celá debata | RSS tejto debaty