– takto znela otázka podpredsedu Národnej rady SR Juraja Šeligu pri vypočúvaní kandidátov na Generálneho prokurátora SR. Odpoveď: „lebo som pracoval s dôkazmi, sústredil sa na úlohy, ktoré mi boli zverené“.
A ďalej: “ Bol som prokurátor na plný plyn pracujúci na 100 percent. .Za stav prokuratúry zodpovedá 1000 prokurátorov a ten, čo si neplnil svoje úlohy je zodpovedný…. takto sa dívam na prokuratúru ja“.
Prokuratúra nevedela, netušila, nepočula.
„Ale potom je tu verejnosť, ktorá je zdeptaná z Vás“ – povie podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga..
„Nechcem prijať Vašu výhovorku ja som si robil svoju robotu a nemohol som s tým nič robiť.“
„Ja hovorím stále o tom, či som mal ja také informácie a dôkazy, ktoré som mohol využiť.“
Vážení páni, osobitnou formou násilia na pracovisku je viktimizácia. Obeť sa dostáva do izolácie, je bez informácie, a páchateľ čaká len, aby urobila chybu. Je vidieť pri vypočúvaní kandidátov (nemenujem) na Generálneho prokurátora SR, pliaga, marazmus, hyenizmus, ktoré sme zasadili do pracovných vzťahoch na pracoviskách, neobišli ani Generálnu prokuratúru SR. A v priamom prenose nám kandidáti na Generálneho prokuratúra SR naznačili, ako to fungovalo na našich pracoviskách.
Obete mobbingu nemajú žiadny záujem o moc alebo o vládnutie. Do práce chodia pracovať a nemajú záujem o politické hry a konflikt. Obete mobbingu majú vysoké morálne hodnoty a veľmi vyvinutú integritu, silný zmysel pre fair play a súdnosť, nízke sklony k násiliu, nechcú sa sťažovať, púšťať sa do disciplinárneho, alebo súdneho konania, majú silný zmysel pre odpúšťanie a vyspelé chápanie potreby vyriešiť konflikt prostredníctvom dialógu. A tu je skrytá odpoveď kandidáta na Generálneho prokurétora SR
https://ritomska.blog.sme.sk/c/317733/Najmenej-informacii.html
Ale pozor, slabí ľudia si mýlia tieto charakteristické znaky silného charakteru so slabosťou. Obete mobbingu vydržia denné zneužívanie celé mesiace, až roky, ale prvý raz, keď mobér „ochutná z vlastnej medicíny“, tak beží za nadriadeným so žiadosťou o ochranu – to je slabosť.
https://ritomska.blog.sme.sk/c/319483/Kto-sa-ku-mne-pridal.html
https://ritomska.blog.sme.sk/c/331624/Mobbing-extremna-forma-socialneho-stresu-v-organizaciach.html
https://ritomska.blog.sme.sk/c/319844/Schutz-vor-mobbing.html
Za 30 rokov prišiel fenomén dnešnej doby formou zlej pracovnej kultúry. Mladý zamestnanec alebo starý zamestnanec, žena alebo muž, či je v škole, alebo na pracovisku, či žije sám alebo v rodine, každý môže mať s touto pliagou životné skúsenosti,
Stále platí a bude platiť otázka nespravodlivo vytlačených a ponižovaných, sabotovaných zamestnancov, ktorí sa boja povedať aj svoje meno. A tiež majú strach povedať nahlas názov svojho zamestnávateľa. Nazývame ho páchateľ. Dnes už sa tieto praktiky páchateľov rozšírili aj na nepriamu pomoc zo strany advokátov, prokurátorov a sudcov.
Skôr, ako nám vyjde Zborník zo 6. medzinárodnej konferencie, prinášame z nej nasledovný záznam:
https://www.facebook.com/jozef.chlebik.79/videos/2086370768165335
Ty nevieš čo spravil SMERácky mafiánsky štát... ...
Dedko a čože sa to PREVRÁTILO??? Skončil ...
SELIGA kazdy skutocny prokurator by ta zazaloval ...
Čudujem sa tým 7 ľuďom, čo sa nechajú hodiny... ...
netvor SELIGA ma politicku funkciu a moze viest ...
Celá debata | RSS tejto debaty