Vážení študenti práva, (a nielen Vy) pokračujeme v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky.
Aj v tomto volebnom období vidíme rôzne zdokonaľovania sociálnych zákonov, ale nevidíme žiadne dodržiavanie ľudských pravidiel v pracovnoprávnych vzťahoch. Na zverské zaobchádzanie s „pracovnou silou“ sa sťažuje stále viac euroobčanov, teda nielen u nás, ale v celej Európskej únii. Rovnako, ako nám píšu naši zahraniční spolupracovníci, to je detto úplne to isté, ako nám to píšu naši slovenskí klienti.
https://ritomska.blog.sme.sk/c/505205/kedy-sa-obcan-dostane-na-ustavny-sud-alebo-hra-na-spravodlivost.html
A čo ďalej? Stále vznikajú nové a nové prípady, kde sa mnohí z Vás chcú brániť podaním žaloby na súd mysliac si, že na našich súdoch zvíťazí pravda a spravodlivosť.
https://ritomska.blog.sme.sk/c/498786/pripady-z-realneho-zivota.html
Vážení študenti práva, (a nielen Vy) blokáda vymožiteľnosti práv pre najslabšie články spoločnosti je príčinou vzostupu chorobnosti. Až 99 % mobbovaných plynulo prechádza do trvalej zdravotníckej starostlivosti s rôznymi psychickými a somatickými ťažkosťami. Útek „prenasledovanej pracovnej sily“ do choroby je zrejme jediné východisko v bezprávnej spoločnosti, akou náš štát je.
https://ritomska.blog.sme.sk/c/505395/hra-na-spravodlivost-pokracuje-vasimi-autentickymi-svedectvami.html
Našou úlohou bolo a stále je predostrieť pred našu verejnosť sociálnu chorobu našej spoločnosti. Posvietili sme do skrytých temných kútov zamestnaneckých vzťahov a povedali nahlas: Človeče – kam sa rútiš? Veď Petrarcov „temný stredovek“ dokázal garantovať každému učňovi a každému majstrovi presné miesto v spoločnosti, a dokonca aj cechové poistenie pri chorobe, alebo po úmrtí v práci. Dnešná spoločnosť takú istotu nedokáže garantovať.
Vážení študenti práva, (a nielen Vy) každému po preštudovaní textov našich Zborníkov od prvej až po desiatu medzinárodnú konferenciu je nad slnko jasnejšia potreba zákazu mobbingu v celej Európskej únii.
Zopakujem: Ale ani jeden poslanec zo 149 kolegov, poslancov neprišiel v roku 2013, ani v roku 2014 na medzinárodnú konferenciu v Bratislave a v Košiciach, kde sa hovorilo o problémoch občanov, voličov. Všetci poslanci a naša vláda SR osobne dostali včas našu pozvánku, ale nikto neprišiel. A neboli tu ani novinári z denníka SME či iného bulváru.
A propo – súčasná demokracia „poslancom nedovoľuje“ zabezpečiť ľudské pracovné podmienky pre zamestnancov, tak sa to ukazuje v praxi. A rovnako súčasná demokracia neumožňuje, aby novinári zabezpečili vo svojich denníkoch pravidelné správy o našej tabuizovanej téme, ktorá zasahuje všetky oblasti spoločenského a verejného života. Všetci sa stále starajú len o svoje „smetisko“. Súčasnosť však hovorí aj o iných ukazovateľoch medziľudských vzťahov. V celej Európskej únii sa stmeľujú občania, ktorí stále hlasnejšie žiadajú návrat ľudských hodnôt do života spoločnosti, ako sme o tom informovali na desiatich medzinárodných konferenciách.
Vážení študenti práva, (a nielen Vy) všetci chceme, aby česť, hrdosť, sebavedomie, pravdivosť, spravodlivosť, suverenita a sloboda bez obmedzovania iných, spoľahlivosť, istota miesta v spoločnosti, aby sa tieto hodnoty vrátili naspäť do medziľudských vzťahov. Všetci chceme, aby mobbing, bosssing, stalking, korupcia, lož, vydieranie, zdieranie, neistota, strach o budúcnosť, podvody, aby všetky tieto najhoršie prejavy zlých motivácií zanikli a boli zakázané na pracoviskách.
A hľa začiatok našej témy začína, a to prijatím Smernice č. 1/2025 Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky – Smernica č. 1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a v školských zariadeniach.
https://www.minedu.sk/data/att/d76/32441.fb1a83.pdf
Táto smernica upravuje základné znaky, formy a prejavy šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach , postupy, prevencie a metódy riešenia šikanovania.
Je to len čiastočný krok našej vlády SR od roku 2012 k našej téme šikanovania na pracoviskách.
A preto – urobme krok do našej histórie IOÚP. Lebo naša osveta začala v roku 2012 v Národnej rade Slovenskej republiky a zverejňovaním na blogu sme.
https://spis.korzar.sme.sk/c/23443292/nasilie-moze-zopakovat-varovala-psychiatricka-pre-gymnazistu-chceli-pred-utokom-liecbu-v-ustave.html?ref=njctse
https://spis.korzar.sme.sk/c/23440409/gymnazium-na-ktorom-utocil-student-nemalo-odborneho-zamestnanca-slubili-mu-peniaze.html?ref=temacl
Sme na Slovensku a vari budeme čakať ďalších desať rokov, kým sa dopracuje vláda Slovenskej republiky aj k antimobbingovému zákonu?
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/preco-neprisiel-ani-jeden-poslanec-parlamentu
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/hra-na-spravodlivost-pokracuje-vasimi-autentickymi-svedectvami
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/preco-si-politicke-strany-spravili-z-obcanov-volicov-hlupakov
Keď občania zvolia politické strany, potom sa politické sľuby strácajú a stratia. Kde sa stratili ich politické sľuby? Poslanec parlamentu musí pracovať podľa doteraz nastaveného politického systému, resp. ako na pracovisku, teda podľa náplne práce. Toto je dôležité poznať v súčasnej dobe „múdrej dobe“ pre každého občana. Na každého poslanca čaká v parlamente práca poslanca. Aká je to práca? Stále rovnaká a stále rovnako nastavená: V parlamente sú poslanci koalície, títo predstavujú väčšinu parlamentu a tí druhí sú poslanci opozície. Títo sú v menšom počte. To znamená, že opozícia v menšom počte nemôže mať úspech pri prijímaní zákonov. Aj keby ich predložila tisíce a tisíce. Je to jednoduchá matematika, ktorú si občania vôbec neuvedomujú a ani sa jej nevenovali. A koniec koncov, kto by ich to naučil. Zatiaľ NIKTO z poslancov nám, občanom, verejne nepriznal, aká je jeho kompetencia v parlamente. Pre občanov sa stále zviditeľňuje táto „nálepka“ – Všetci poslanci 35 rokov točia koleso prijímania zákonov pomocou koalície. A akože skryto sa nám posúvalo a stále posúva, že poslanci opozície prinesú zákony po vôli občanom.
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/preco-obcanom-pravdu-nikto-nepovie
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/zbornik-o-prenasledovanych-obetiach-je-v-slovenskych-knizniciach
Vážení študenti práva, (a nielen Vy) sankcionovanie šikanovania ako formy psychického násilia je pre naše 21. storočie oneskorená úloha našich zákonodarcov. Šikanovanie je čisté násilie, ktoré môže postihnúť niekoho nezávisle od jeho promorbídnej osobnosti.
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/aka-ta-spravodlivost-vlastne-je
Horúce novinky sa dnes dostávajú do popredia našich spravodajských agentúr. A nie je tomu inak ani v našich záznamoch o registrácii prípadov mobbingu, bossingu, pomenovanie známe tiež ako šikanovanie na pracovisku.
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/zakon-zo-4-augusta-1996-o-blaho-pracovnikov-pri-vykone-svojej-prace
Sledujem politické dianie, v ktorom sa len hlbšie a hlbšie ponárame do bahna nedostatkov našej vrcholovej politiky. Vládnu tvrdé lakte, zúri boj o miesto v politickej scéne. A výsledok: pre peniaze nepozná víťaz svojho brata.
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/vazeni-dinosaury-v-politickom-blate
Vážení študenti práva, (a nielen Vy) aký zmysel vlastne dáva vstupovať do politiky dnešným poslancom na kandidátkach volebných strán? Bude môcť poslanec zastupovať svojich voličov po voľbách? Môže poslanec plniť svoje poslanie podľa Ústavy SR?
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/ak-jej-nebudeme-spolocne-celit-a-hladat-riesenia-problem-sa-bude-len-zhorsovat
Koho je to chyba, že právo je nastavené proti slušnému občanovi? Koho je to chyba, že už tridsaťpäť rokov prijíma parlament zákony a nikto ich nekontroluje? Poslanec parlamentu nemá spätnú väzbu na svoje zákony. Lotrov prepúšťajú z väzníc pre procesné chyby sudcov – kto im má veriť že to nerobia schválne? Veď procesné chyby pri prepúšťaní z práce ani jeden sudca nerešpektuje, a vždy sa rozhoduje v prospech porušovateľov práva !
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/preco-sa-neriesi-pricina
Vážení študenti práva, (a nielen Vy) vládnuť spoločnosti môže teoreticky ktorýkoľvek kandidát na poslanca, keď je schopný získať hlasy väčšiny ľudí, ktorí majú voličské právo. Súčasná demokracia na Slovensku má hlboko zakorenený svoj cieľ, a tým je získať moc. A tak, pri obzretí sa na roky minulé nám neunikne, ako sa všade táto moc šírila a ako sa hľadali možnosti, kde by sme mohli s mocou ovládnuť väčšinu ľudí. A hlavne pomocou zákonov.
https://blog.sme.sk/ritomska/politika/tak-si-tu-vladneme-a-nikdy-inak
Vážení študenti práva, (a nielen Vy) na boj proti šikane, európski sociálni partneri podpísali Rámcovú dohodu o obťažovaní a násilie v práci a Európska Komisia v Európskej stratégii o zdraví a bezpečnosti už v rokoch 2007-2013 zdôrazňovali význam podpory duševného zdravia pri práci. A tak na Slovensku je stále, čo robiť….
Celá debata | RSS tejto debaty