Založ si blog

Pani ministerka spravodlivosti, prečo si sudcovia ukladajú prípady obetí do šuflíka?

Či veríte, či neveríte stále sa naše prípady z volebných rokov 2012 – 2016  posúvajú po tŕnistej ceste za spravodlivosťou v útrobách našej nestrannej a nezávislej justície. 

Máme prípad, v ktorom sme  v roku 2014 podali Odvolanie. A stále ho evidujeme a monitorujeme. A či veríte alebo nie prípad pani D. K. sa nám stratil. Kde?  Stratil sa v nejakom šuflíku na Krajskom súde v Bratislave.

Práve teraz, keď pani  ministerka Mária Kolíková rieši sudcov na súdoch,  pripomeňme si prípady zničených existencii našich občanov.

Dajme si otázku: Pomôže im vláda Igora Matoviča? Nie. Predsa ona nevie, čo sa v našej justícii dialo po roku 1989. Nemáme históriu nášho slovenského národa, kde by mohli zistiť príčiny a nedostatky budovania demokracie po slovensky. Inštitút ochrany ústavných práv sa od roku 2011 ako prvý začal venovať histórii budovania demokracie. Zisťujeme príčiny a nedostatky a prinášame riešenia na medzinárodných konferenciách. Mnohí z Vás sa ich zúčastnili už v roku 2013 v parlamente. Tu ste si mysleli, že prišla nová vlna politiky. Áno prišla. Lebo skúmať hnilobu národa a postaviť ho na nohy, nie je vôbec jednoduché. Vidíme to, ako sa porušujú zákony A je jedno či to robí Igor Matovič či jeho spriaznené duše. Jednoducho porušovanie zákonov patrí do ľudského konania. Nie každému to vyhovuje. Vráťme sa k nášmu prípadu obete mobbingu a pripomeňme si ho z našej bohatej spisovej dokumentácie.  Možno sa nám ozve niekto kompetentný a nájde ho.  Zamestnankyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, ktorá tu pracovala dvanásť rokov, si spomína: Zrušenie môjho pracovného miesta bolo iba bodkou, za mojím dvojročným bojom za lepšie  pracovné podmienky. Po porade dňa 27. 8. 2012 som listom riaditeľovi nemocnice oznámila a na vedomie dala mojej šéfke a vedúcej oddelenia platených služieb pani B., že budem šikanovanie a diskrimináciu na pracovisku riešiť súdnou cestou Spôsob, ako mi pani M. dala ukončenie pracovného pomeru, určite nie je podľa Zákonníka práce. V čase, keď zrušili pracovné miesto na našom oddelení, zrušili aj jedno miesto na vrátnici a tiež  miesto diétnej sestry. Boli to moje kolegyne a ani jedna nespomínala, že by sa za nimi vybrala pani M. s dvoma papiermi, ktoré mala pripravené, nech si vyberú, či  chcú skončiť pracovný pomer Dohodou alebo Výpoveďou. Podotýkam, že pani M. pracuje v Ružinovskej nemocnici v Bratislave. Každá z Fakultných nemocníc má svoje personálne oddelenie, nemocnica na Antolskej, Kramáre, Mickewiczova a dokonca aj svoju vedúcu personálneho oddelenia a každý zamestnanec tu má svojho priameho nadriadeného. Okrem mňa. Ja jediná som podľa slov pani M. mala priameho nadriadeného v Ružinove, napriek tomu, že som pracovala na Mickiewiczovej a napriek tomu, že mala pani H. na všetkých faktúrach napísané M. H. vedúca referátu plat. služieb– LEBO: Funkcia – vedúci pracovník – odborný referent v platových tabuľkách neexistuje. 

Pani M. bola prítomná pri druhej pracovnej porade na našom oddelení, kde som sa pokúšala opakovane poukázať na nerovnaké zaobchádzanie na pracovisku. Ale to som robiť nemala.  Po tejto porade sa situácia na mojom pracovisku ešte viac vyhrotila. Pani M. – ako jediná prejavila trochu pochopenia a nakoniec sa dohodla som mnou telefonicky, aby som prišla  na osobné stretnutie na deň 6. 12. 2012.

Určite som nechcela od p. M. aby mi opravila počítač, ako naznačovala vo svojej výpovedi. Chcela som hovoriť o neznesiteľných pracovných podmienkach. A tom, že si kolegyne nechali jeden počítač len pre seba, kde ja jediná som nevedela heslo. Že si p. H. väčšinou brala dovolenku, keď sme mali spolu robiť. Vedenie nemocnice bolo dokonca také ústretové k pani H., že jej umožnilo sedieť v hornej kancelárii, bez počítača a teda bez možnosti pracovať, ten jeden alebo dva dni, keď nám spolu vyšli zmeny.

Nie je ťažké si vypočítať, že takto by pani H. nestačila ročná dovolenka na to, aby sme sa nestretli v práci. Situácia na pracovisku sa stávala neznesiteľná. Izolovali ma od všetkých informácii. Pani H. poodnášala všetky dokumenty do hornej kancelárie a zapečatenú obálku s rezervným kľúčom dala na vrátnicu s tým, že kľúče môžu vydať všetkým pracovníčkam referátu okrem mňa. Kolegyňa z vrátnice mi otvorene povedala, že sa so mnou už nemôže kamarátiť, lebo sa bojí, že ju kvôli tomu vyhodia. Dostala som nálepku „na vyhodenie“ Každý deň som chodila do práce s obavami, čo si zase „dievčatá“ spolu s pani H. na mňa nachystajú. A „neštítili“ sa ničoho. Prišlo aj na stratené spisy. Obrátila som sa listom na p. B., vedúcu všetkých referátov platených služieb, ale nereagovala na môj list.

V našej kolektívnej zmluve, článok 26 sa uvádza: Zamestnávateľ nesmie zamestnanca postihovať alebo znevýhodňovať preto, že zamestnanec uplatňuje svoje práva vyplývajúce z pracovno – právnych vzťahov, vrátane Kolektívnej zmluvy a tiež nesmie byť na pracovisku prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na zamestnanca alebo zamestnávateľa žalobu alebo návrh na začiatok trestného stíhania. Tak isto Zákaz nerovnakého zaobchádzania je zakotvený v Zákonníku práce a v antidiskriminačnom zákone ako jedna zo základných zásad. Zamestnávatelia sú povinní utvárať také pracovné podmienky, ktoré zamestnancom umožňujú čo najlepší výkon práce.

V mojom prípade sa vedenie nemocnice len nečinne prizeralo, alebo dokonca priamo podieľalo na šikanovaní a diskriminácii na pracovisku, tým, že pani H. otvorene tolerovalo nerovnaký prístup k zamestnancom. Celé dianie na pracovisku od schôdze, zo dňa 27. 8. 2012 smerovalo k jedinému cieľu, aby som „dobrovoľne“ podpísala dohodu. Pani M. vedela, že prídem dňa 6. 12. 2012.  Po vstupe do jej kancelárie, ešte som ani neotvorila ústa, keď povedala, že má niečo pre mňa  a  podala mi papier s Dohodou o skončení môjho pracovného pomeru priamo do ruky. Bola som šokovaná.

„Veď toto ste chcela, vari nebudete pracovať v takom zlom kolektíve“, počula som ešte , ako pani M. hovorí. Myslela som, že omdliem.

„Vari ste prekvapená? Nehrajte to na mňa. “ – tlak pani M sa stupňoval.

Pomaly som vydýchla a spýtala sa:  „Aké mám iné možnosti?“

Pani M. povedala: „Máte, ale tie nie sú vhodné pre Vás“.

Vedela som, že nemá význam odporovať, v zamestnaní to bolo také zlé, že už horšie to byť nemohlo. Alebo mohlo, keby som to nepodpísala.

Zarazil ma ten dátum končím dňa 5. 12. 2012.. V podstate to bolo už včera.

Zamestnávateľ jednoznačne využil všetky možnosti ignorácie, ponižovania, zneužívania, zosmiešňovania, sabotovania mojej práce  až po moment prekvapenia a dôveru, ktorú som mala voči pani M. (v kancelárii, ktorej som práve stála) na podpísanie Dohody o skončení môjho pracovného pomeru.

Okienko pre právnikov: V tomto prípade išlo o fiktívny dôvod ako „mimoriadny dôvod na prepustenie“.  Uviedli sme to aj do žaloby „príchod obete mobbingu, alebo ak chcete psychického týrania na pracovisku alebo ak chcete psychického násilia na pracovisku, na personálne oddelenie  za účelom opravy počítača. Ale v pozadí tejto kauzy je ukrývaný dôvod: „ignorácia a sabotovanie práce žalobkyne za účelom podať sama výpoveď“,. A keď to obeť, resp. neskôr žalobkyňa stále „nechápala“ tak tu vznikli fiktívne dôvody a žalovaný nemal problém, aby vytvoril organizačné zmeny. Zneužitie paragrafu § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce je evidentné. Ale nie na Okresnom súde Bratislava II, kde sme podali žalobu. Mladý právnik zastupujúci žalovaného nevedel predniesť záverečnú reč. Sudkyňa  ho musela vyzvať: „Prečítajte to, čo ste si nachystal.“ Pani sudkyňa po troch pojednávaniach vyniesla Rozsudok, kde žalobu zamietla.

A čo ďalej??? Prípad zamestnankyne Nemocnice Ružinov je len jeden z tisícov prípadov evidovaných IOÚP. Občania Slovenskej republiky sa aj v tomto volebnom období, kedy sa k moci dostal Igor Matovič obracajú na súdy ako na poslednú „záruku zákonnosti“, ktorá má slúžiť na upevňovanie a rozvoj zákonnosti.

Zdá sa, že ani ministerka Mária Kolíková nevie , prečo si sudcovia ukladajú prípady obetí do šuflíka. Nevedel to ani  Tomáš Borec či Gábor Gál

V roku 2013 sa nám ohlásila ďalšia obeť psychického násilia a znovu z toho istého pracoviska a od toho istého páchateľa. Mobbér úraduje.

Dajme si otázku: Prečo sme  si „zvykli “ na takýto  svojvoľný a neodborný výklad Zákonníka práce a príslušných zákonných predpisov v každom jednotlivom spore, a to postupne svojvoľným opakovaným odročením a predlžovaním súdneho sporu, kde súdne rozhodnutie mohlo byť vykonané v prospech žalobcu hneď v prvý deň pridelenia kauzy žaloby, a to samosudcom bez verejného pojednávania.

Tu naša osveta nekončí, ale  pokračuje v monitorovaní.  A radi Vám priblížime nové poznatky z nášho výskumu páchateľov psychického násilia, ktoré sme si tu vytvorili na našich pracoviskách po roku 1989.  O tom všetkom pripravujeme 6. medzinárodnú konferenciu: potrebujeme dnes politiku! (Ak by sa tento prípad zdal niekomu dlhý a nezrozumiteľný, tak ešte nebol obeťou mobbingu. Ale čo nie je, o chvíľu môže byť.)

https://www.mojevideo.sk/u/drhc/

Kauza (ex)poslankyne sa dostane na volebnú kampaň našich europoslancov ?

09.04.2024

Prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. A stále je dôležité: Prečo sa nikto [...]

Do parlamentu si občania zvolili starých „mazákov“, ktorí ale pravdu nepovedia

27.02.2024

Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky.Už v minulom článku sme Vás informovali, že po 8-mich rokoch sme sa dožili, že bude prvé pojednávanie v kauze žalobkyne proti žalovanému Slovenská technická univerzita. Hrozby s [...]

Hrozby s novými názvami, ale so starou podstatou alebo Slovák sa naučí aj s vlkmi vyť.

01.02.2024

Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky. Sociopatia médií oslabuje silu pravdy alebo päť P pre Madam Justíciu Od podania žaloby dňa 25. 10 2018 proti žalovanému Slovenská technická univerzita sme čakali na prvé [...]

šimkovičová

Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničí

19.04.2024 19:30

Ide o reakciu na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Súčasťou vernisáže bol aj protest zástupcov kultúrnej obce.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Šokujúci rozchod po 30 rokoch. Babiš s manželkou Monikou oznámili koniec vzťahu

19.04.2024 18:06

Ubezpečili, že ich rodinné väzby zostanú aj kvôli deťom pevné.

kravy

Kmeň vtáčej chrípky H5N1 detegovali aj v kravskom mlieku, upozornila WHO

19.04.2024 17:46

Nateraz nie je známe, ako dlho môže vírus v mlieku prežiť.

SR Požiar Osada Stropkov Situácia Mimoriadna POX

Polícia začala v súvislosti s požiarom v Stropkove trestné stíhanie

19.04.2024 17:17

Po požiari, ktorý zničil deväť obydlí, ostalo bez strechy nad hlavou 49 tamojších obyvateľov, z nich 29 detí.