Založ si blog

Email zo dňa 15. 11. 2012 od štátneho tajomníka Branislava Ondruša – sľub politickej strany SMER

Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky.Nadväzujeme na minulé články:

Koho nám novinári pošlú do Európskeho parlamentu?

Kauza (ex)poslankyne sa dostane na volebnú kampaň našich europoslancov ?


A hľa – máme po eurovoľbách, voliči si zvolili svojich europoslancov. Je dobré si zopakovať a prípadne zaspomínať, ako sme o tom písali v Zápiskoch z parlamentu.na blog sme dňa 7. nov 2015.
Prvý novembrový týždeň roku 2015 pokračujem pri stretnutiach s občanmi v šírení osvety o nevyhnutnosti prijať na Slovensku zákon na ochranu vznešenosti zamestnancov. Sme najzaostalejšia krajina v rámci členských krajín Európskej únie,čo sa týka ochrany ľudskej dôstojnosti. Presvedčila som sa o tom, aj na poslednom stretnutí s občanmi Kysúc dňa 5. 11. 2015.

Kauza (ex)poslankyne sa dostane na volebnú kampaň našich europoslancov ?


Žiadna vláda, ktorá sa prezentovala politickými sľubmi, nepriniesla občanom ochranu ľudskej dôstojnosti, ochranu pred sabotovaním, ponižovaním, zneužívaním práce každého zamestnanca. Na pracoviskách vládne strach, čo umožnilo páchateľom konať svojvoľne skutky násilia bez toho, aby mali za tieto skutky zodpovednosť a prijať sankcie. Honba za ziskom prinášala majetky vládnucim vrstvám. Zákony sa stali zdrapom papiera pre zamestnávateľov. Každý mocipán na pracovisku si prispôsobil poriadok podľa toho, ako mu to vyhovovalo. Prípad učiteľky z Čadce, ktorá sa stala pre zamestnávateľa nežiadúca, dokazuje, že mocipán na pracovisku si prispôsobil aj kolektívnu zmluvu na páchanie svojho skutku. A tak vďaka odvahe obete mobbingu, pani učiteľky, dokazujeme spravodlivosť na Okresnom súde v Čadci. Koľko prípadov máte úspešne skončených? pýtali sa ma občania na stretnutí v Čadci, ktoré odvážna pani učiteľka zorganizovala. Zdôrazňujem: Bez legislatívy, sú prípady mobbingu, kde právne zastupujem obete, na každom súde špecifické. Verejnosti známy prípad prepustenia odborového predáka Jána Margalu, ktorý nepodpísal hromadné prepúšťanie, sa dostal rovno na Najvyšší súd SR bez žiadneho pojednávania na Okresnom súde, na Krajskom súde. Čo je toho príčinou?

Zápisky z parlamentu zo dňa 16. 12. 2013 alebo pán Holjenčík na ÚRSE


Dňa 6. 11. 2015 som sa obrátila na Najvyšší súd SR. Tu som zistila, že „údajne“ som podala dovolanie. To nie je možné! Ja som podala interpeláciu ministrovi spravodlivosti SR a pán minister spravodlivosti SR mi odpovedal. Všetko je to zverejnené aj na www.nrsr.sk, časť interpelácie. Znovu som si podala žiadosť na nahliadnutie do spisu na Najvyšší súd SR. Úplne Kocúrkovo. Kam sa až táto kauza odborového predáka Jána Margalu dostane? Tento prípad je príkladom obrovského bezprávia v našej „banánovej“ republike. Nájsť spravodlivosť na súde sa podarilo na Okresnom súde Bratislava III, na Okresnom súde Bratislava I, Okresnom súde Pezinok, Okresnom súde Žilina. Ťažko nájsť spravodlivého sudcu.
Prečo si myslíte, že antimobbingový zákon páchanie psychického násilia na pracovisku vyrieši? spýtal sa ma občan z Kysúc. Jednoznačne to dokazuje moja poslanecká agenda, ktorá t. č. zmonitorovala t. č. 685 prípadov mobbingu. Boj o kreslá prevažuje v celej Európskej únii.

Má občan vôbec šancu dostať sa so svojím problémom ku svojmu poslancovi, ktorého si volil?


Snaha páchateľov za ziskom je obrovská. Všade sa vyskytujú prejavy násilia na obetiach, kde ide o skutkový stav psychického násilia, kedy útočník v snahe vyštvať obeť z kolektívu aplikuje voči nej opakované verbálne, fyzické alebo psychické nátlaky a útoky. Tento psychický tlak spôsobuje obetiam veľké utrpenie, čím môže poškodiť psychické i fyzické zdravie a často zanecháva aj trvalé následky. V neposlednom rade sa týmto konaním páchateľa zhoršuje atmosféra na pracovisku a tým pádom aj pracovný výkon. Na Slovensku to dosiaľ neriešila žiadna vláda a moje skúsenosti z posledného volebného obdobia dokázali, že nemajú záujem pomôcť občanom. Na tento skutkový stav násilia na pracoviskách je potrebný zákon.

„Päť P“ pre Madam Justíciu do Programového vyhlásenia vlády


Pripomeniem, že hneď na začiatku volebného obdobia v roku 2012 som oslovila vládu SR o riešenie psychického teroru na pracoviskách. Znovu zverejňujem dôkaz, ako mi vláda SR dňa 15. 11. 2012 od štátneho tajomníka Branislava Ondruša poslala riešenie:
„Vážená pani poslankyňa, pán minister Ján Richter ma požiadal, aby som zareagoval na email, ktorý ste mu poslali 30. 10. 2012 ohľadom zákonnej úpravy v oblasti boja proti mobbingu. Táto problematika spadá do oblasti pracovných vzťahov, ktoré v rámci kompetencií štátnych tajomníkov MPSVR SR gestorujem ja. Už predtým som mal od p. riaditeľa odboru prac. vzťahov JUDr. Tomana informáciu o vašom stretnutí. Samozrejme, že vítam Váš záujem o túto problematiku, ktorá sa naozaj stala vážnym problémom pracovných vzťahov v SR. Aj vedenie MPSVR SR si uvedomuje nevyhnutnosť prijať reálne opatrenia, ktoré by mobbingu na pracoviskách bránili. Otvorili sme túto tému okrajovo aj v súvislosti s prípravou novely Zákonníka práce, avšak vzhľadom na priority sociálnych partnerov sme sa ňou v tejto fáze viac nezaoberali. Chceme sa však na ňu zamerať v najbližšej budúcnosti. Naše ministerstvo zadalo Inštitútu pre výskum práce a rodiny na r. 2013 výskumnú úlohu zameranú práve na problematiku mobbingu. Okrem toho oslovujeme sociálnych partnerov a našim zámerom je vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá by sa problematikou zaoberala v priebehu budúceho roka s tým, že by výsledkom jej práce mali byť konkrétne návrhy, a to aj legislatívne.
Vážená pani poslankyňa, navrhujem Vám, aby ste sa aj Vy stali členkou tejto pracovnej skupiny. Viem, že sa problematike mobbingu venujete už dlho, preto radi využijeme Vaše skúsenosti a poznatky. Vytvorenie spomínanej prac. skupiny bude mať na starosti p. JUDr. Toman, takže po nomináciách za ďalších partnerov by Vás on oslovil. Verím, že toto riešenie Vám bude vyhovovať a naša spolupráca bude mať reálny pozitívny význam pre ľudí na Slovensku.
S úctou
Mgr. Branislav Ondruš, štátny tajomník MPSVR SR Špitálska 4 – 8, 816 43 Bratislava
zapísané na blog sme dňa 7. nov 2015
A jeden novozvolený europoslanec je Mgr. Branislav Ondruš. A zase tu máme len politické sľuby.Ak nie – potom pán europoslanec má možnosť riešiť antimobbingový zákon v Európskej únii ? A tiež prípad exposlankyne parlamentuvo veci nevyplatenej mzdy za dva mesiace po skončení štátnozamstnaneckého pomeru.

Koho nám novinári pošlú do Európskeho parlamentu?

03.06.2024

Vážení študenti práva (a nielen Vy) pokračujeme zadarmo v praktických skúsenostiach a v šírení osvety a monitoringu, ktorý zaznamenávame do našej histórie budovania demokracie po slovensky. Už v minulom článku sme Vás informovali,že jedno médium sa našlo, aby zverejnilo, prečo blogeri píšu. Prečo Flašík nezverejniil video IOÚP ? Ale dnes Vám prinesiem úryvok z knihy [...]

Prečo Flašík nezverejniil video IOÚP ?

20.05.2024

Znovu Vám prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. Znovu uvádzam: Prečo sa nikto [...]

Kauza (ex)poslankyne sa dostane na volebnú kampaň našich europoslancov ?

09.04.2024

Prinášame ďalšie okienko pre študentov práva (a nielen pre nich). LEBO: študenti práva (a nielen oni) sa od roku 1989 mali učiť, ako sa pripravujú zákony v našom slovenskom práve, ako funguje náš parlament, ako pomáhajú poslanci parlamentu svojim občanom a či poslanci parlamentu slúžia svojim voličom v zmysle Ústavy SR a pod. A stále je dôležité: Prečo sa nikto [...]

Biden

Koniec Bidenovej kampane je vraj len otázkou času, niekoľko sponzorov už nedá ani cent

19.07.2024 23:20

Viac ako 30 demokratických kongresmanov už prezidenta vyzvalo na odstúpenie z kampane.

banglades

Televízia i väznica v plameňoch, v Bangladéši to vrie. Študentské protesty majú 150 obetí, vláda povolala armádu

19.07.2024 21:07, aktualizované: 22:49

Len v Dháke počas piatku prišlo o život viac ako 50 študentov. Dnešok sa tak stal najkrvavejším dňom protestov. Doteraz ním bol štvrtok s viac ako 20 mŕtvymi.

vukovar

Tisíce brancov ročne. Chorváti spisujú proti návratu povinnej vojenčiny petíciu

19.07.2024 20:09

Chorvátsko oficiálne zrušilo brannú povinnosť v roku 2008, rok pred vstupom do Severoatlantickej aliancie.

Ľupták

Muž, ktorý napadol poslanca Ľuptáka, čelí obvineniu. Vyšetrovateľ žiada väzbu

19.07.2024 18:54, aktualizované: 19:22

Poslanec utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie.