Založ si blog

Pani ministerka spravodlivosti SR čím viac súdov, tým väčší chaos ako vyvolal Igor Matovič s pandémiou

Vážení občania, aj touto cestou Vám Inštitút ochrany ústavných práv  ďakuje za Vaše príspevky, ktoré ste nám poslali  do Zborníka zo 6. medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala dňa 25. 11 2020 v Bratislave. Všetky Vaše príspevky ukazujú, v akej spoločnosti žijeme. Zborník zo 6. medzinárodnej konferencie venujeme – Anne Holúbkovej, ktorá porozumela, aká je dôležitá činnosť Inštitútu ochrany ústavných práv. Pre záujemcov bude uložený v našich knižníciach.
Naši politici aj v tomto volebnom období selektívne vyberajú populistickú politickú agendu, ktorá nerieši systémové problémy občanov pri vymožiteľnosti práva a dodržiavaní ľudských a politických práv. Ukážkou populistickej politickej agendy je aj Reforma súdnej mapy, ktorú predstavuje ministerka spravodlivosti Mgr. Mária Kolíková v našej justícii. Porozprávala nám o nej v relácii s redaktorkou Zuzanou Kovačič – Hanzelovou. Pani ministerka  si bude pýtať 250 miliónov eur  na vykonanie reformy správneho súdnictva. Stavať nový moderný Správny súd, to je zase len nový úrad s novou štruktúrou, kde sa strácajú problémy občanov. Vari je to špecialita vlády. A výsmech pre občanov. K celému videu platí:  Pani ministerka čím viac súdov, tým väčší chaos. A kde je občan a jeho základné ľudské práva a slobody?
Každý z Vás si môže v tomto videu  vypočuť, akú zmenu naše súdy čakajú.
https://www.youtube.com/watch?v=bfUboBpNY-A
Lepšiu predstavu o svojej funkcii  a možnej zmene má nový generálny prokurátor, keď povedal:

„Nedostaneme sa z tohto marazmu, ak si nebudeme vedieť urobiť poriadok vnútri prokuratúry, tak nám nikto neuverí, že vieme spraviť poriadok navonok,“ tvrdí Žilinka.

Držíme mu paľce. Ale pozor, netreba sa prenáhliť, sme na Slovensku. LEBO Všetci občania, ktorí sme sa dostali do sporu so štátom na súdoch, na prokuratúrach, na polícii, v zamestnaniach  máme svoj príbeh, ktorý nezaujíma vládu, parlament a ani zamestnancov štátnych inštitúcií. Ale to nie je obsahom plánu obnovy resp. programu udržateľného rozvoja?
Na súdoch či v štátnych inštitúciách sa kopia naše žiadosti, o ktorých rozhodujú noví či staronoví politicky dosadení šéfovia.
A povedzme si otvorene aj poniektorí protekční zamestnanci.  Sú odborne nekompetentní riešiť zložitú problematiku ľudských a politických práv občanov SR.

Učiteľka, udržbár, zámočník, zdravotná sestra, účtovníčka, ekonómka, lekár, psychológ, programátor, štátny radca, generálny štátny radca, upratovačka v materskej škôlke či v základnej škole, architekt, inžinier, profesor bojujú na súdoch proti svojim zamestnávateľom, ktorí všemožne sa snažia likvidovať ich ako pracovné sily. A vôbec netušia, aké prekážky im štát pripravil a pripraví. Človek je už taký ako ten neveriaci Tomáš.

Zamestnávateľ si zaplatí drahého advokáta z peňazí štátneho rozpočtu, ktorý v snahe presvedčiť súd podnikne aj cestu porušenia Zákonníka práce a žiada Rozsudok v rozpore so zákonom, paragraf si sudca prekrúti raz na jednu, inokedy na druhú stranu a Rozsudok v mene republiky je v rozpore so zákonom, poškodí poškodeného.  Ale sudca sa stále má nezávisle dobre a podľa novej úpravy Civilného sporového poriadku prilepší si aj advokát, a to dvojnásobne.

Príkladom je môj prípad exposlankyne parlamentu, ktorý sa pojednáva piaty rok.  A to som si myslela už dňa 23, 11. 2017 , že  konečne súd skončí. V pojednávacej sieni boli prítomní aj zástupcovia  Inštitútu ochrany ústavných práv, ktorý  monitoruje a dokumentuje prípady bezprávia, kde občan bojuje s nedostupnosťou štátnej moci, či súdnej moci.  A boj proti mobbérom pokračuje. Páchateľ je stále na slobode. Ale ani po štyroch dvoch rokoch súd nie je schopný tak jednoduchý prípad ako je zaplatenie výpovednej doby po skončení môjho pôsobenia v parlamente skončiť.

Právne posúdenie pre študentov práva: Vážení, ako vidíte dolu na priloženom obrázku vo  Výpovedi nie je uvedené, že môj štátnozamestnanecký pomer prejednal zamestnávateľ s odborovou organizáciou. Je tak povinný uskutočniť podľa § 74 Zákonníka práce. Uvedené ustanovenie určuje povinnosť zamestnávateľa vopred prerokovať s príslušným odborovým orgánom výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru, ako hmotnoprávnu podmienku platnosti uvedených právnych úkonov zo strany zamestnávateľa, nesplnenie ktorej v nadväznosti na ustanovenie § 17 ods. 2 Zákonníka práce spôsobuje ich neplatnosť. Zároveň smeruje k ochrane zamestnanca, aby zamestnávateľ nezneužil svoje postavenie a nedôvodne neprepúšťal zamestnancov z pracovného pomeru.  Ak nie je výpoveď prerokovaná s odborovou organizáciou, potom je každá výpoveď neplatná.

V pojednávacej sieni stojí svedok – riaditeľ personálneho odboru a okolo neho „poskakuje“ advokát Kvasňovský  s akousi Zápisnicou o prejednaní mojej výpovede s odborovou organizáciou. So súhlasom súdu ukazuje ju svedkovi. Advokát sa pýta, či je dokument pravý.  Áno, je odpovedá svedok.

Pán Kvasňovský pokračuje. So súhlasom súdu ukazuje ďalšiu listinu, ktorú mal svedok, riaditeľ predkladať na rokovaní Rady pre reguláciu, ako informáciu o organizačnej zmene. Áno, pamätám sa predložil som ju na rokovanie Rady pre reguláciu. odpovedá riaditeľ.

A koniec, je dokonané.  Advokát Kvasňovský končí so svojimi otázkami.  Ešte si vôbec neuvedomuje, že tu v pojednávacej sieni dohral. Dohral svoje divadlo a zneužil ustanovenia Zákonníka práce.

Dokumentujeme a pýtam sa svedka na citáciu Výpovede „Úrad pre reguláciu rozhodol“, kto to je?

Svedok odpovedá: Štatutár a to je predseda úradu.

A ďalej, prečo nie je vo Výpovedi uvedená odborová organizácia?

Riaditeľ s právnickým vzdelaním odpovedá: Nemyslím si, že neuvedenie tejto skutočnosti by malo za následok neplatnosť výpovede.

A bum, kde tento právnik študoval?  Vari v Kocúrkove? prebehne mi mysľou alebo na čo sa tu hráme?

Počas priebehu súdneho konania advokát Kvasňovský dokladá do spisu listiny, ktoré ukazoval svedkovi na dnešnom pojednávaní. Ale pán advokát, toto ste mal dokázať na začiatku po predložení mojej žaloby. A nie teraz po cca dvoch rokoch pojednávaní.

„Keď nerozumieš tomu, čo píšeš, tak nepresvedčíš“ znie mi heslo advokáta po schodoch z Okresného súdu Bratislava II.

Ak budeme takto pojednávať, tak naša spravodlivosť je navždy pochovaná. Aj v mojej žalobe rovnako ako v doteraz vo Vašich mnou predložených žalobách sa súdy ťažko vedia vysporiadať s otázkou, či je výpoveď platná alebo neplatná. Prečo? Vari majú strach?  Lebo ako som už písala, mobbér  je stále na pracovisku. A pri tom je môj  prípad veľmi, veľmi jednoduchý.

Aké je to nehospodárne konanie. Ak by tieto konania mali platiť sudcovia, tak by si každý sudca dobre rozmyslel, či naďalej pôjde šablónou súdnej moci.

article_photo

Inštitút ochrany ústavných práv v našej krajine stále zviditeľňuje a pomocou osvety a monitoringu signalizuje  zákonodarcom, aby klasifikovali šikanovanie a akékoľvek iné psychické násilie ako telesnú ujmu a zodpovedajúcim spôsobom páchateľa  tohto skutku sankcionovali. Zatiaľ nám naša osveta a monitoring zviditeľnili, že ministri, premiér, vedúci, riaditelia atď. začali stále viac a viac  používať pojem šikanovanie na pracovisku. A píšu nám o našej téme aj novinári.
Je zlou reklamou pre našu krajinu alarmujúci nárast psychických porúch  (ambulantnej, lôžkové, práceneschopnosť), mnoho ľudí má depresiu, úzkosť, strach, a pod. To má za následky dávky v nezamestnanosti a  dávky v práceneschopnosti a niekedy aj náklady na rehabilitáciu a predčasný odchod do dôchodku. 
Toto všetko je dôsledkom 31 – ročnej politiky a  zároveň ďalším rozhodujúcim dôvodom na intenzívne postihnutie šikanovania a všetkých druhov psychického násilia.
https://anzelma1234.blog.pravda.sk/2020/04/14/pat-p-pre-madam-justiciu/
Záverom je dôležité v našej reforme justície sledovať, čím viac súdov, tým väčší chaos, ako vyvolal Igor Matovič s pandémiou.

Igor Matovič stále šíri strach u svojich voličov

17.01.2021

Môžeme byť len radi, že konečne v novinách dostávajú priestor psychológovia a píšu o našich poslancoch, ktorých si občania, voliči zvolili: Problematické vládnutie súčasnej koalície je podľa psychológa Kleinmanna spôsobené najmä egoizmom niektorých jej predstaviteľov. „Môžu sa navzájom vyzývať, aby ten či onen odstúpil, no podľa mňa im ide najmä [...]

Igor Matovič si „nenahraditeľný“

15.01.2021

Prečo Igor Matovič stále „fušuje do remesla“ Richardovi Sulíkovi? Prečo Igor Matovič očierňuje Richarda Sulíka pred očami celej verejnosti? A trvá to už tretí mesiac. Prečo sa kolegovia ministri nevyjadria k sporu dvoch bývalých politických „kamarátov“ ? Intrigy Igora Matoviča sú stále subtílnejšie, rafinovanejšie a spoločnosť aj keby chcela, tak [...]

Akosi rýchlo zabudli novinári na líderku OĽaNO, KÚ, ZMENA ZDOLA, NOVA pani Máriu Šofranko

13.01.2021

Každoročne sa obeťami mobbingu, bossingu stávajú tisíce a tisíce ľudí. Vďaka Inštitútu ochrany ústavných práv vieme, že obete mobbingu sa nevyhýbajú ani Slovensku. Ale naša štatistika nehovorí o reálnych obetiach, lebo strach je silnejší „pán“. Aj napriek tomu sa nám obete priznali, že sa na nich pácha psychické násilie. Vidíme, ako sa zobúdza [...]

Donald Trump

Trump neplánuje udeliť milosť sebe ani svojej rodine

18.01.2021 07:50

Dosluhujúci americký prezident chce v posledný deň vo funkcii pred inauguráciou svojho nástupcu Joea Bidena udeliť ešte viac ako 100 milostí.

vakcína očkovanie koronavírus

ONLINE: Očkovanie v Európe sa spomalí pre chýbajúce vakcíny

18.01.2021 06:00, aktualizované: 07:14

Európania pocítia výpadok vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, kým výrobca neprestaví linky na vyššiu kapacitu.

pocasie-18-1-2021

Z -20 ºC na + 12 ºC. Počasie sa prevráti naruby

18.01.2021 00:00

Slovensko zažije počas jediného týždňa radikálne zmeny - v počasí. Od mrazivých zimných teplôt k jarným.

China Wheres Jack Ma

Komunisti žiarlia. Čo sa stalo najslávnejšiemu čínskemu miliardárovi?

18.01.2021 00:00

Jack Ma má majetok v hodnote takmer 60 miliárd dolárov. No zdá sa, že moc a vplyv druhého najbohatšieho Číňana narazila na limity.