Založ si blog

Nočná mora, resp. mimoriadna schôdza parlamentu

Ľudia už z našej politiky strácajú nervy. Ale je nad slnko jasnejšie, že nikto nemohol očakávať, že odvolávanie predsedu vlády skončí s jeho úspechom (16.2.2014). Bolo to len politické prekáranie vzájomných nedostatkov v snahe ešte viac ich zviditeľniť.

„Ak si zoberiem konkrétneho človeka, ktorý sa dostane do vážneho právneho problému a má záujem si tento vážny právny problém presadiť, tak sa dostáva do obrovských ťažkostí. Ak porovnáme tie ťažkosti s inými krajinami, tak musím povedať, že Slovensko nie je štandardný právny štát,“ vyhlásil predseda vlády Robert Fico v roku 2006.

Či je Slovensko štandardný právny štát, odpovedal slovenský premiér na  otázku moderátora relácie RTVS Sobotné dialógy dňa 16. 3. 2013, jednoznačne: „Nie.“ Podľa Roberta Fica sa totiž ľuďom s vyšším platom dostáva pred súdmi viac spravodlivosti, pretože si vedia zaplatiť lepších advokátov. „Pokiaľ nebude na Slovensku životná úroveň, ktorá bude primeraná krajinám západnej Európy, ťažko môžeme hovoriť o štandardnom právnom štáte,“ vyhlásil Fico.O štandardnom právnom štáte je podľa premiéra možné hovoriť hlavne vtedy, keď ľudia majú ekonomické zázemie, aby sa mohli domôcť ľudských práv.

Pán premiér, Vy týmto priznávate, že sa u nás nedodržiava ústava, keď svoje ľudské práva si dokážu obhájiť len majetní ľudia, ale predsa ústava zaručuje rovnakú ochranu základných ľudských práv a slobôd bez ohľadu na majetnosť občana. Na súčasnom stave (ne)zákonnosti v našom štáte má politickú zodpovednosť celé naše politické spektrum, všetky naše doterajšie vlády a právnu zodpovednosť aktuálne nesie Vaša vláda.

Keď otvorene priznávate, že súčasný stav odporuje ústave, tak je tu potom ústavná kríza. Prečo ústavnú krízu neriešite?  Ak konštatujete, že Slovensko nie je právny štát, potom Vám treba riešiť, ako daný stav dostať do súladu s Ústavou a s Listinou základných práv občanov. Kto je zodpovedný za to, že Slovensko nie je právnym štátom (pokiaľ je Vaše tvrdenie pravdivé)? A to si dovoľujete len takto sucho konštatovať a nič nerobiť k náprave stavu? Priznať tento stav možno samo o sebe nie je ešte to najhoršie. Tým najhorším je priznať, že nie sme právnym štátom a nič zásadné pritom nerobiť k dosiahnutiu nápravy.
Ak je premiérove priznanie o neprávnosti nášho štátu skutočné a nie je fabuláciou denníka SME, jedná sa o vážnu politickú a ústavnú krízu, ale aj  príklad toho, kam pravo-ľavé politické strany dostali našu spoločnosť, ale i to, že je načase dať občanovi viacej právomocí pri riadení štátu, pretože politická elita zlyhala.

Je ťažké na Slovensku presadiť spravodlivosť a právo. O tom už vedela v minulosti bývalá verejná ombudsmanka JUDr. Jana Dubovcová , ktorá mi dňa 22. 3. 2013  v parlamente povedala, že každú obeť mobbingu posiela na súd. Hoci ešte vo februári na stretnutí s rómskou menšinou tvrdila, že mobbing rieši len obetiam, ktoré zažívajú pliagu zlej firemnej kultúry na štátnych úradoch. Ale má vôbec nejakú inú možnosť. Na Slovensku teda nie.

Je zbytočné sústavne kritizovať všetko a všetkých, ako to robia politici v parlamente. Keby aspoň za 30 rokov niečo vyriešili. Svojím krikom v rokovacej sále parlamentu nevyriešili tu zatiaľ nič. A tak sme dospeli k tomu, že je veľa ľudí, ktorým už takto nastavený systém nevyhovuje.  

Dnes pri odvolávaní premiéra Igora Matoviča som absolvovala stretnutie s predsedom Ústavnoprávneho výboru NR S JUDr. Milanom Vetrákom. Predmetom stretnutia boli moje legislatívne návrhy v oblasti justície. A samozrejme  moja žaloba o neplatnosť skončenia štátnozamestnaneckého  pomeru z roku 2012, ktorá sa prelína  všetkými súdmi prostredníctvom opravných prostriedkov  ešte aj teraz v roku 2020.  Kde sa ešte môžem obrátiť na ceste za právom a spravodlivosťou? Na predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR? Vari sa nedokážeme dvihnúť z hniloby nášho bezprávia? Je to dlhý boj za zachovanie mojich právnych nárokov.

Uverejnil používateľ Jozef Chlebík Štvrtok 23. júla 2020

Už mojím zvolením za poslankyňu  Národnej rade Slovenskej rady  som si myslela, že zákony nám tu predkladajú poslanci parlamentu. Ale postupne som zistila:  je to stereotypná hra našich poslancov v točiacom sa kolese. Len pozor, aby som nevytŕčal z radu. Dôležité zistenie:  Parlament pracuje podľa dokumentu Programové vyhlásenie vlády. A prijímajú sa zákony v súlade s jeho koncepciou. Poslanci opozície síce môžu predkladať zákony, ale nakoľko sú v menšom počte, tak tieto nemajú šancu, aby boli schválené.A stále je to kolom dokola.  Nič sa v tomto kolese vládnutia nezmenilo. Prečo? Lebo to každému vyhovuje.  Ak by sme sa ako občania zaujímali, ako sa na Slovensku vládne, zistili by sme. ako sa  strácajú peniaze nás zamestnancov, zamestnávateľov, občanov, voličov.

Ja som si myslela, že sa mi podarí priniesť Antimobbingový zákon pre každého občana, ktorí od roku 1989 túžili po spravodlivosti. Ale nakoľko v  parlamente neexistuje spolupráca, ani žiadna pomoc, tak sám jedinec – poslanec nič nezmôže.

A to platí aj v tomto volebnom období, ako vidíme, sú tam len hádky platené občanmi. Nič sa tam nezmenilo.

Sporným v mojom prípade sa stal § 64 ods. 2 Zákonníka práce a tak využívam ako občan všetky naše štátne inštitúcie, aby mi predložili svoje právne stanovisko pre ďalšie pokračovanie môjho súdneho konania.

https://www.mojevideo.sk/video/2dbd3/odvazna_exposlankyna_judr_maria_ritomska.html

https://www.mojevideo.sk/video/32b2b/zaskocena_odbornost.html?fbclid=IwAR3ovVcmudj-LpsUlQ2qL8z5Ec5qdlwjmpYtM_e5PTKnn9oHhAt2BHEB6sU

Naši občania (a nielen ja)  chceli, aby sa po roku 1989 aj naša krajina zaradila medzi slušné a duchovne vyspelé krajiny sveta, ktoré sme mohli pozorovať len z diaľky akoby za oponou v divadelnej manéži. Rovnako ako európsky ombudsman v našom  prieskume z roku 2011 uviedol, že pravidelné monitorovanie názorov občanov prispeje k zlepšeniu výkonu všetkých inštitúcií Európskej únie.  Aj my sme presvedčení, že prostredníctvom Inštitútu ochrany ústavných práv  pravidelné monitorovanie názorov občanov zvýši informovanosť občanov vo všetkých regiónoch Slovenska o našej činnosti, ako aj  o medzinárodnej spolupráci jednotlivých prípadov mobbingu. Sankcionovanie mobbingu, bossingu resp. ak chcete šikanovania ako formy psychického násilia  je pre naše 21. storočie  oneskorená úloha našich zákonodarcov. Šikanovanie je čisté násilie, ktoré môže postihnúť niekoho nezávisle od jeho promorbídnej osobnosti. Šikanovanie na pracovisku sa vyznačuje systematickým psychickým zneužívaním alebo ponižovaním osoby jednotlivcom alebo skupinou, s cieľom poškodiť jej povesť, česť, ľudskú dôstojnosť a bezúhonnosť a nakoniec prinútiť obeť ukončiť pracovný vzťah.

A tu si stále viac uvedomujem, že priniesť dobrý a kvalitný zákon do tohto virvaru pošliapaného politikmi počas 30 rokov si vyžaduje obrovskú dávku trpezlivosti. Ak  my všetci chceme niečo zmeniť k lepšiemu, tak sa musíme zamerať na prvotnú príčinu akýchkoľvek problémov. 

Ľudí trápi beznádej, tomu nepomôže a nepomohla žiadna nočná mora, resp. mimoriadna schôdza, alebo akási „lepená“ úprava minimálnej mzdy či vianočný príspevok a pod. Je načase, aby  prišli nielen do zákonodarného zboru Národnej rady SR odborníci, ktorí v tomto chorom systéme vládnutia nebudú hľadieť na svoj vlastný prospech. A ktorí nebudú mať strach.

Na konci nášho stretnutia sme pozvali pána poslanca a predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR na 6. medzinárodnú konferenciu „Mňa politika nezaujíma“, ktorá sa bude konať v novembri v Bratislave. 

 

 

 

Prečo Pavol Paška neprezradil . . .

09.08.2020

Poslanci sú v očiach verejnosti nastavení ako bytosti, ktoré majú za úlohu prinášať a schvaľovať zákony. Pomocou týchto zákonov potom niekto bude vydávať úlohy a príkazy, napríklad aj pre obete mobbingu. Toto nastavenie dosiaľ neprinieslo hodnoty hĺbky pravdy o nás ako o tvorivých ľuďoch so svojimi vlastnosťami a schopnosťami. Každý človek má predsa svoju [...]

Matovičova vláda „zmeškala vlak“

03.08.2020

„Programové vyhlásenie Matovičovej vlády historicky prvýkrát zahŕňa aj problematiku duševného zdravia. Dôvodom je vyše 350 000 pacientov na Slovensku s psychiatrickou diagnózou a nízka kapacita tiesňových liniek v porovnaní so zahraničným štandardom.Potrebu riešenia problematiky duševného zdravia obyvateľstva zvýšilo aj uplynulé ťažké obdobie. Počas trvania [...]

Pán minister Mičovský je len ďalší spolupáchateľ zla?

27.07.2020

Koľko slov o spravodlivosti si denne môžeme prečítať na blogoch. A to hlavne píšu blogeri túžiaci po zmene politiky. A novinári zase píšu podľa určitej „šablóny“. Aj tá sa akoby opotrebovala. Slovensko potrebuje dobré a reálne správy. A najmä dobré a reálne správy z politiky. Už nám uplynulo aj 100 dní novej vlády. A mnohí z blogerov tu už [...]

Igor Matovič, priemysel

Matovič prichystal Prekvapenie. Pochválil sa výsledkami boja s vírusom

14.08.2020 16:34

Premiér Igor Matovič pozval novinárov na tlačovú besedu s tajuplným názvom Prekvapenie. Na úvod tlačovej besedy pobavene skonštatoval, že aj zabudol, ako tlačovku nazval.

bielorusko protest

Desiatky slovenských poslancov vyzývajú Bielorusko na nové voľby

14.08.2020 15:39

58 koaličných poslancov NR SR a deväť europoslancov podpísalo výzvu, v ktorej tiež odsudzujú násilie páchané na bieloruských občanoch.

policia, odchodo do madarska,

Slovensko-maďarský policajný tím vyriešil dvojnásobnú úkladnú vraždu

14.08.2020 14:53

Obete zastrelili vo februári 2016 v ich byte v Budapešti. Páchatelia telá následne rozštvrtili a zakopali.

vykolajenie nepouzivat!

V Česku sa vykoľajili vagóny a narazili do auta. Zničili aj železničnú budovu

14.08.2020 13:26

Vodič vozidla utrpel ľahké zranenie. České železnice sa počas leta stali dejiskom viacerých incidentov.

anzelma1234

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 55
Celková čítanosť: 683071x
Priemerná čítanosť článkov: 12419x

Autor blogu

Kategórie