Založ si blog

Matovič prikázal županke Jurínovej vyriešiť školu vo Vrútkach ?

Prípad zo Spojenej školy Vrútky zviditeľnil problematiku, ktorá sa tu dosiaľ ticho skrývala. Šikanovanie a násilie je nesporne vážnym sociálno–patologickým javom, ktorého prevýchova a resocializácia je veľmi náročná.Pozreli sme sa Dňa 1. 9. 2018 nadobudla účinnosť Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniachktorá upravuje základné znaky, formy a prejavy šikanovania detí a žiakov, možnosti preventívneho pôsobenia a metódy riešenia šikanovania žiakov v nadväznosti na zodpovednosť školy a školského zariadenia podľa ustanovení školského zákona. Učiteľ alebo vychovávateľ, ktorému bude známy prípad šikanovania a neprijme v tomto smere žiadne opatrenie, sa vystavuje riziku trestného postihu.

Keď som sa začala zaoberať problematikou psychického násilia na pracovisku, začali mi pribúdať prípady z celého Slovenska. Vo všetkých registrovaných prípadoch bol jeden cieľ:  ohroziť slabšieho jedinca. Na pracovisku sa ním stal zamestnanec. Najviac prípadov sa vyskytlo na školách. Výskum sme zamerali na príčiny, ktoré viedli páchateľa k násiliu. Na prvom mieste ide o  pozíciu nadradenosti, resp. moci zameraná na obeť. Ak je táto pozícia nadradenosti, resp. moci zameraná na obeť, potom na pracovisku dochádza k stagnácii dosahovania dobrých výsledkov. Takéto poškodzujúce a nežiadúce správanie zamestnávateľa  je v súčasnej dobe zo strany spoločnosti tolerované viac ako v minulosti, hoci jej formy poškodzujú jednotlivcov, ale aj celé skupiny. Psychické  násilie na pracovisku je nebezpečnejšie ako terorizmus. 

Súčasný vývoj pracovných vzťahov sa neustále dynamicky vyvíja a spôsoby doposiaľ uplatňované pri jeho riešení sú veľmi negatívne a majú ekonomický dopad na štátny rozpočet. Toto psychické násilie na pracoviskách sa markantne prejavilo na Slovensku po nežnej revolúcii a od tohto obdobia nejaví tendenciu ustupovania. 

Preto stále poukazujeme našej verejnosti, že v Európskej únii, ktorej sme členom už dávno vstúpili do platnosti dohovory a nariadenia, ktoré majú za cieľ eliminovať dôsledky a vyhnúť sa prejavom násilností na pracovisku.Násilie na pracovisku uberá energiu, znižuje efektivitu práce, spôsobuje neprehľadnú situáciu a vzťahy a ohrozuje bezpečnosť práce. 

Každých päť sekúnd sa zamestnanec, v rámci Európskej únie, stane účastníkom pracovného úrazu a každé dve hodiny jeden zamestnanec zomrie pri nehode na pracovisku. Vzhľadom na to je veľmi dôležité venovať pozornosť otázke násilia a obťažovania na pracovisku, pretože „Víťazstvo dosiahnuté násilím sa rovná porážke, lebo je len dočasné.“ (Gándhi)

Je tomu už viac ako sedem  rokov, čo prišla za mnou Erika Jurínová a odovzdala mi  spisový materiál od jednej svojej občianky z Oravy.

„Mária, je to mobbing a Ty to riešiš.povedala mi. Preštudovala som spisový materiál a zistila, že ide o upratovačku, ktorá mala zlé pracovné prostredie, zlú firemnú kultúru na pracovisku. Prichádzali na ňu sťažnosti, že nevie zatvoriť čistiace prostriedky a nevie ich uložiť na miesto, kde patria. Prvé reakcie zamestnávateľa bolo prekvapenie, že v parlamente sa niekto venuje psychickému násiliu. Postupne sa odkrývalo pozadie pracovného prostredia na škole. Zistili sme, že na škole sa vyskytuje šikana medzi deťmi. A pani upratovačka ju nahlásila riaditeľke. Ale to nemala robiť. Pani riaditeľka predsa nemohla šikanu riešiť. O šikane sa nemohlo hovoriť nahlas. Aj keď zákon kázal nahlásiť šikanu zriaďovateľovi školy. Ale potom by nedostali peniaze na fungovanie školy.  A príčina je na svete. Dobre zaklieštené Toto nikto nepovie nahlas. Všetci sú ticho. A pre pani upratovačku nastali zlé časy ako pre zauškovacieho panáka.  Naoko sa vytváral pocit umelej spolupatričnosti. 

Je to desivá hra, ktorá sa hrá na pracovisku predovšetkým vtedy, keď to pripúšťajú, ba dokonca vyžadujú vonkajšie podmienky. Kolegialita, ohľaduplnosť a ochota, či spoločenská podpora kolegov na pracovisku tu prestala existovať. Bola vytlačená z kolektívu. Ostatní mali strach z toho, že by sami padli do postrannej pasce. Nemali odvahu konať v súlade s vlastným citom pre spravodlivosť.

Nebol to žiaľ výnimočný prípad. Veková kategória obetí ukazuje, že schopnosť páchať psychické násilie sa zvyšuje vo všetkých vekových skupinách.  Žiadna kontrola, žiadna zodpovednosť, …chorá demokracia so svedectvami obetí:

„Som nezamestnaná, musela som skončiť pracovný pomer dohodou. Prečo? Chcela som dokázať chybu niekoho iného… 5 rokov som strpela šikanu s následkom na svojom zdraví… teraz sa snažím na toto obdobie zabudnúť, ale je to ťažké, som veľmi sklamaná !

Je toľko zbytočných úradov, prečo sa nevytvorí jeden jediný úrad na OCHRANU ŠIKANOVANÝCH ZAMESTNANCOV, ktorý by riešil promptne takéto prípady a prípadne by oboznámil so správaním sa nadriadených k podriadeným aj vedenie podniku ?

Je mi smutno z toho, že zahraniční investori (v ich domovských firmách to nie je dovolené) naučili slovenský managment „voziť sa“ po podriadených a zabudnúť, čo je slušné správanie sa k personálu a podriadenému!

Hlavná vec, že zo západných krajín, z ktorých k nám prichádza zahraničný investor, prišli aj pravidlá, ako sa brániť proti MOBBINGU, BOSSINGU – šikane akéhokoľvek rozmeru a ako sa to dá riešiť vo vnútri firmy, aby jej povesť neutrpela, ale nie je to hneď výpoveď pre šikanového zamestnanca ! Dokonca sa mu vedenie dokáže ospravedlniťza „neschopného nadriadeného“, ktorí si nevážil svojich podriadených.“„To naozaj ,SLOVÁCI sme tak neschopní sa BRÁNIŤ ?

V dnešných časoch je ťažké nájsť si dobrú prácu, ale ak má byť človek v nej šikanovaný, tak radšej prácu žiadnu.

Ja som človek, ktorý po takejto šikanácii so zničeným zdravím, a len so sociálnou dávkou od štátu, často myslím na samovraždu, lebo do dôchodku je ďaleko a slušnej práce nieto!

Kým som sa v robote ako tak držala, bojovala som so šikanovaním, platila som účty poctivo, ale nastalo to, že ma šikanácia zdravotne položila , maródky slabé, nevládala som stáť na nohách, ale do zdravotného záznamu ti napíšu :  „únava z práce“ (to sa mi stalo, keď som navštívila psychiatričku, hoci som jej povedala, že problém je šikanovanie a aj som to rozviedla, uznala, že je to šikanovanie, ale záznam bol iný), tak načo potom ísť k psychiatrom a dopovať sa liekmi??? Aj keby som to bola dala na súd, nevyhrala by som, lebo aj záznamy lekára neboli v môj prospech.

Veľmi sa preto cítim ukrivdená a neverím ani lekárom, lebo ak ide do tuhého, majú tiež strach! Preto to píšem, lebo toto sa stáva mnohým ľuďom a potrebujú pomoc, no ak tú pomoc nevedia, ako nájsť… preto je mnoho tragédií!

Chcela som iba spravodlivosť, tak ako veriť ďalej inému zamestnávateľovi? Nie som lenivá, ale mám už veľký strach, aby sa mi také veci nezopakovali.“

NEBOJTE SA ! Prípad zo Spojenej školy Vrútky zviditeľnil problematiku, ktorá sa tu dosiaľ ticho skrývala. Pani županka Erika Jurínová dnes máte príkaz od premiéra Matoviča riešiť šikanu na školách.

https://ritomska.blog.sme.sk/c/353914/Nasi-zakonodarcovia.html

Pani ministerka spravodlivosti, prečo si sudcovia ukladajú prípady obetí do šuflíka?

Matovičova vláda nám našu tému odhalila v plnej nahote

14.07.2020

Poďme sa pozrieť, prečo na Slovensku zaostávame s ochranou ľudských práv ako človeka – ľudskej bytosti. Občan, zamestnanec, alebo ak chcete volič si na Slovensku svoje bezprávie už 30 rokov stále skúma a často ani nedoskúma. Aby sme sa konečne dvihli spod tejto hniloby, na ktorú sme si zvykli, oslovili sme všetky obete mobbingu. A po 5. medzinárodnej konferencii [...]

Matovičov fond pomôže tisíckou. Ľudia vyberú, kto ju dostane

11.07.2020

Inštitút ochrany ústavných práv monitoruje a registruje, že sa zatiaľ nikto neprihlásil, aby si uplatnil 10 percentnú zľavu zo všetkých poplatkov štátu.“ – ako to prinieslo hnutie OĽaNO vo svojom Volebnom programe bod č. 10. A tak nám skutok dávno „utiekol“. Voliči na bod č. 10 zabudli. Nikto z voličov, ktorí sa zúčastnili parlamentných volieb, sa neprihlásil [...]

100 dní porušuje vláda zákon ?

01.07.2020

Opakovanie – matka múdrosti: Kto sa nebojí hovoriť nahlas, že 100 dní porušuje vláda zákon? Veď tu nemáme odborníkov. Ešte aj predseda parlamentu opísal diplomovú prácu. A pán premiér Matovič, ten sa nám v klube OĽaNO chválil, že mu diplomovú prácu písala kamarátka pri mori na pláži. Prečo teda Igor Matovič vládne nad kresťanským Slovenskom? [...]

Nemecko, vlak, koľajnice, doprava

Zrážka vlakov v Česku si vyžiadala desiatky zranených

14.07.2020 23:12, aktualizované: 23:30

Pri Českom Brode došlo k zrážke osobného a nákladného vlaku. Nie sú vylúčené ani obete na životoch.

miloš jakeš

Vo veku 97 rokov zomrel niekdajší tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš

14.07.2020 21:25, aktualizované: 22:15

Jakeš bol podľa polície z titulu svojej funkcie zodpovedný za streľbu do ľudí na hraniciach.

Emmanuel Macron

Macron sa zastal nového ministra vnútra obvineného zo znásilnenia

14.07.2020 21:00

Samotný minister obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o konsenzuálny pohlavný styk.

France Bastille Day

Francúzi oslávili sviatok i zdravotníkov

14.07.2020 18:21

Menej pompy, viac nových hrdinov. Francúzsko oslávilo tradičný Deň Bastily netradične.

anzelma1234

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 633138x
Priemerná čítanosť článkov: 12414x

Autor blogu

Kategórie