Založ si blog

Tak čo, už Vám Jano spravil ten zákon?

Ako funguje parlament? To nám občanom , voličom ukážu Zápisky z parlamentu:

Média nám oznámili mimoriadnu správu o úmrtí bývalého predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Pavla Pašku. Pôsobil tam aj v rokoch 2012 – 2014, v období, kedy som v parlamente začala v histórii novú prácu poslankyne, o čom som prinášala pravidelne správy na blogu sme. Tak sa na to pozrime tu::

Pri úmrtí pána predsedu parlamentu Pavla Pašku si spomínam na stretnutie s ním práve vďaka príprave Antimobbingového zákona. Vyberám zo spomienok  Zápisky z parlamentu.

Dňa 2. februára 2013 som bola pozvaná nemeckou pracovnou skupinou podporujúcou Európsku sieť aktivistov proti mobbingu na druhú medzinárodnú konferenciu Schutz vor Mobbing, ktorá sa konala v Bad Kreuznachu.

Skôr, ako som vycestovala, oznámila som moje pozvanie do Nemecka na Zahraničnom výbore. Pán predseda Šebej reagoval: To sú Vaše aktivity, my sme tu Zahraničný výbor. My tu máme zahraničnú politiku.
Pán predseda aj ja mám zahraničnú politiku, oponovala som, idem na medzinárodnú konferenciu v mene všetkých občanov, ktorí chcú žiť v lepšej spoločnosti. Ale predseda Zahraničného výboru Šebej krútil záporne hlavou.

Tadiaľ cesta neviedla. O mojom poslaní reprezentovať našu krajinu v zahraničí som oznámila aj pánu predsedovi Pavlovi Paškovi. Deň pred mojím odchodom mi volala asistentka predsedu parlamentu Pavla Pašku, aby som sa hneď dostavila za pánom predsedom.

Najprv som zašla do klubu OĽaNO, aby som oznámila tajomníčke Tani Kratochvílovej, že idem za predsedom parlamentu. Táňa prejavila iniciatívu ma sprevádzať. Kráčali sme po huňatých kobercoch parlamentu priamo do kancelárie za predsedom. Táňa ma odprevadila až ku dverám predsedu parlamentu. Za dverami ma už čakala mladá asistentka a viedla ma do kancelárie. Vošla som dnu. V miestnosti mi padol zrak na veľký okrúhly stôl, kde sa môžu uskutočňovať rokovania s predsedom. Pán predseda vzadu v miestnosti vydával pokyny. Ale keď  ma zbadal, hneď ma privítal a ukázal na okrúhly stôl: Sadnite si.

Sadla som si z jednej strany, on si prisadol z druhej strany, stále si upravujúc manžety na rukávoch snehobielej košele.

„Tak čo, už Vám Jano spravil ten zákon?“ spýtal sa. Mňa táto otázka dosť zarazila. Preletelo mi hlavou, čo to má znamenať, takéto familiárne oslovenie toho, kto mi mal pripraviť Antimobbingový zákon. Pritom som si rýchlo uvedomila, že minister Richter sa volá Jano a on mi ten zákon v rámci svojej kompetencie má pripraviť.

Áno, reagovala som, pán minister mi poslal informáciu o tom, ako ministerstvo bude realizovať prípravu Antimobbingového zákona.

Nuž  a kedy cestujete? pokračoval.

Zajtra, v piatok poobede. odpovedala som

Nooo, to máte najvyšší čas, aby ste mi ten materiál poslala. A tiež mi pošlite pozvánku na konferenciu, ktorú Vám poslali z Nemecka a faktúru na preplatenie Vašej zahraničnej cesty.

Dobre, pošlem Vám materiál o príprave antimobbingového zákona.

Podal mi ruku a rozlúčil sa so mnou slovami:  Uvidíme sa v rokovacej sále. Očami ukázal na hodiny, ktoré boli v miestnosti. Bol najvyšší čas. O tri minúty mala začať schôdza parlamentu.

Odchádzala som s dobrým pocitom. Hneď som dala pokyn asistentke, aby mi pripravila dokumenty, ktoré odo mňa žiadal predseda parlamentu Pavol Paška.

Predložila som mu ešte v ten deň materiál. Na druhý deň som cestovala na medzinárodnú konferenciu do Bad Kreuznachu. A keď som sa vrátila, volal mi ekonomický odbor parlamentného inštitútu a oznámil mi: Nemôžeme Vám cestu preplatiť.

Prečo, veď pán predseda mi povedal, že je to možné.

Ale nie je, povedala riaditeľka ekonomického odboru. Pán predseda nevie, koľko poslancov bude cestovať počas tohto roku do zahraničia. A je len február a poslanci budú cestovať celý rok do zahraničia. A Vy ste nebola poslaná ani Zahraničným výborom.

Buuum, toto je realita nášho parlamentu. Zisťujem. Poslanec parlamentu môže mať len také aktivity, ktoré mu Parlamentný inštitút a jeho výbor pripraví. Vlastne nemusí robiť nič. Len hrať divadlo občanom v rokovacej sále.

Ale vari ani pán predseda parlamentu nevie, že väčšiu kompetenciu ako on má riaditeľka ekonomického odboru. pomyslela som si. Dnes už pán predseda parlamentu Pavol Paška nie je medzi nami. Nech odpočíva v pokoji.

Kto sa tu zamyslí, komu slúžia výlety niektorých poslancov do zahraničia počas volebného obdobia. To nikto neskúma a nikoho to asi nezaujíma. Pracovať v takomto parlamente je hlasom volajúceho na púšti.

Kto to ešte nepochopil, tomu bude lepšia vlastná skúsenosť práce poslanca parlamentu. Je čas zamýšľať sa, aká by mala byť naša vysoká politika.

Poslankyňa Anna Záborská sa stala spolupáchateľkou zla

05.04.2020

Na Bratislavskom hrade vo štvrtok 2. apríla 2020 podpísali koaličnú dohodu. Niektorí poslanci zmluvu na hrade však podľa informácií agentúry SITA nepodpísali, lebo boli práceneschopní. Ako jediný koaličnú zmluvu nepodpísal poslanec Miroslav Kollár (Za ľudí).Na sociálnej sieti napísal, že koalíciu aj vládu podporuje, ale „na netradičné experimenty nevidím [...]

Zákon je pre život

02.04.2020

Voliči si zvolili svojich poslancov. Dnes nám v rokovacej sále zase predvádzali kolotoč starého parlamentu od roku 1989. Nič nové nepriniesli a neprinesú. Prečo? Lebo im to nikto „nekáže“. Je to starý kolotoč prijímania a predkladania zákonov. Na čo ich tam zase občania zvolili? Neskoro je plakať nad rozliatym mliekom. Voliči zase naleteli bábkam zvoleným [...]

Spravodlivosť je drahá komodita a pre obyčajných ľudí je nedostupná

31.03.2020

Vážení občania, už pomaly mesiac prežívame zmenu pracovného štýlu. Dosiaľ sme ho mnohí prežívali ako obdobie plné hyenizmu, marazmu, kde sa človek voči človeku stal vlkom. Niet pochýb, že mnohí to nechceli brať vážne. Ale žiaľ systematická deptajúca vojna na pracovisku sa zostrila a nabrala na vehemencii. A príčina je ukrytá: V spoločnosti, kde sme si [...]

Sudán protesty obete pamiatka pochody

Povedie zdraženie chleba opäť k zmene režimu v Sudáne?

09.04.2020 01:25

Posledné zdraženie chleba vyvolalo v roku 2018 v Chartúme a neskôr i ďalších mestách pouličné protesty proti prezidentovi Bašírovi, ktoré skončili jeho zosadením.

Jemen / vojak / vojaci / armáda /

Rijádom vedená koalícia vyhlásila v Jemene prímerie v boji s povstalcami

08.04.2020 23:03

Dvojtýždňové prímerie v boji so šiitskými povstalcami bolo koalíciou vedenou Saudskou Arábiou vyhlásené v súvislosti s epidémiou koronavírusu.

Lietadlová loď Roosevelt

Záchranca námorníkov zo zamorenej lietadlovej lode potopil ministra

08.04.2020 22:06

Kapitán jadrovej lietadlovej lode i americký minister vojenského námorníctva zaplatili za reakciu na zamorenie obrieho plavidla koronavírusom svojim postom.

Kosovo / Serbia /

Kosovo je pripravené na obnovenie dialógu so Srbskom

08.04.2020 21:55

Úradujúci kosovský premiér Albin Kurti o tom zámere ubezpečil Miroslava Lajčáka, osobitného predstaviteľa EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou.

anzelma1234

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 194647x
Priemerná čítanosť článkov: 4325x

Autor blogu

Kategórie