Založ si blog

Je zodpovedný len Holjenčík alebo dovtedy sa chodí s krčahom po vodu

„Premiér Robert Fico pravidelne uisťuje domácnosti, že ceny tepla,  plynu, elektriny a vody sa vracajú do roku 2016. Nie je to tak. Problémy v energetike sa prijatím dvoch nových vyhlášok a cenových rozhodnutí nekončia, ale len začínajú.“

Politici si začali stavať na tejto kauze  nezávislého štátneho úradu dokonca  akúsi svoju volebnú kampaň. Veď predsa ceny sú pre občanov dôležité a občan si rád prečíta, ak sa ceny znižujú. 

https://www.etrend.sk/ekonomika/sen-roberta-fica-o-stvorpercentnom-poklese-cien-elektriny-sa-rozplynul-3.html

https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2017/cislo-4/ficove-rosady-s-cenami-energii.html

https://ekonomika.sme.sk/c/20465321/regulacny-urad-na-cenovych-rozhodnutiach-pracuje-zatial-platia-vlanajsie.html

Médiá  píšu, ako sa idú ceny meniť. Ale! Nikto nenapíše, ako a kto bude zodpovedný za tieto veľké nedostatky na nezávislom štátnom úrade, ktoré spôsobili škodu občanom v domácnostiach. Alebo,  ako je to na Slovensku  zvykom, zase nikto nebude potrestaný? 

Pripomeniem: Tento škandál s cenami energií spôsobil aj prieťahy v mojom súdnom konaní, lebo pán Holjenčík podpísal dňa 29. 2. 2012 moju výpoveď pre organizačné zmeny.  Takéto výpovede našich občanov z dôvodu – organizačné zmeny som v parlamente registrovala vo volebnom období 2012 – 2016 do knihy  Zápisky z parlamentu pre zachovanie našej histórie budovania demokracie po slovensky.

Politici nám pred sebou ako balvan tlačia tému nezamestnanosti dnes už 30 rokov. Každý minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR by o tom vedel hovoriť dlhé a dlhé hodiny. Aj bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Kaník sa nám rozhodol odstrániť nezamestnanosť. V roku 2005 prišiel s návrhom presťahovať Národný inšpektorát práce z Bratislavy do Košíc. Museli sme si ako štátni zamestnanci hľadať prácu. Mne sa podarilo nájsť pomerne nový štátny a nezávislý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. A tak 1. apríla 2005 som bola preradená z Národného inšpektorátu práce na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, do kancelárie úradu. 

„Konečne dobré pracovné prostredie a pracovné podmienky bez intríg a bez ohovárania.“- pomyslela som si. Hneď po mojom príchode na úrad, som sa stala členkou výberovej komisie, ktorá vyberala na úrade nových štátnych úradníkov. Nikto z uchádzačov netušil, že vedenie úradu dopredu rozhodlo, koho vezmú. Priebeh výberového konania bola len formálna záležitosť všetkých zúčastnených adeptov na štátnych úradníkov. Ak niekoho vedenie úradu nechcelo, tak sa na výberovom konaní dávali otázky do nekonečna až skúšajúci podľahol. A mohli byť radi, že na úrad neprišla po neho sanitka. Boli to tvrdé výberové konania. Kto to nezažil ani neuverí. A na ulici sa ľudia tešili, že tu majú demokraciu.

„Vidíte, neviete to“, povedala víťazoslávne predsedníčka výberovej komisie, „odpoveď na túto otázku je základom našej  práce na úrade“. S falošným úsmevom sa víťazoslávne pozerala na neprijatého uchádzača, resp. utýranú obeť výberového konania  Považovala som to za veľké psychické  ponižovanie  slušných ľudí. Ale na úrade nebol nikto, s kým by som sa spojila a hľadala v tejto činnosti zlepšenie.

Ak sa stalo, že náš nezávislý úrad niekoho predsa prijal, po troch mesiacov skúšobnej doby sa s ním rozlúčili, lebo nepadol šéfke „do oka“, resp. riaditeľke do sivého priemeru. Jedno zneužívanie zákona za druhým. Niektorí odvážni uchádzači o miesto na pozíciu štátneho zamestnanca sa pokúsili aj podať žalobu na súd. Ale bola to len formalita  a strata času. Úrad si vždy poradil, aby sa z jeho útrob nič pekelné nedostalo von. Veď navonok všetko sa dialo v súlade so zákonom. A hlavne to riadili právnici nezávislého štátneho úradu. Nikto ich nekontroloval a nevidel im na „prsty.“

Ak to  niekto dotiahol ako žalobu na súd, právnici z úradu  „zamaskovali“ jeho pracovné miesto lepším adeptom, ktorí už mal prax aj na úrade, lebo ho najprv prijali na dočasnú štátnu službu. A znovu sme sa na úrade usmievali, aký sme dobrý pracovný kolektív a ako sa nám všetkým dobre pracuje.

Regulované subjekty začali do cenovej politiky nezávislého úradu útočiť. Ako východisko a ústretový krok dosiahli: v roku 2006 pán premiér Fico navrhol, že proti cenovým rozhodnutiam je potrebné podať odvolanie. Na úrade začali mať obavu, kto zvládne veľký „nával“ odvolaní od regulovaných subjektov.  Keby pán premiér vedel, ako to v praxi funguje, nikdy by nenavrhol tento postup. Ale keď už navrhol zmenu, potom mohol a mal navrhnúť, aby niekto kontroloval cenové rozhodnutia. Nikto rozhodnutia nekontroloval.

Módou štátnych úradníkov bolo a stále je sústavné sťahovanie úradov alebo oddelení, či odborov. Bola som zavolaná na osobný úrad, a tu mi ponúkli preradenie na Radu pre reguláciu.

„Buď prijmete alebo neprijmete“. povedali mi na osobnom úrade. Čo už môže štátny úradník spraviť, ak si chce udržať prácu? Aby som nestratila prácu, prijala som toto novo – vytvorené miesto.

Mojím novým šéfom sa stal predseda úradu a podpredseda Rady pre reguláciu Ing. Jozef Holjenčík. A mojou náplňou práce sa stali odvolania od regulovaných subjektov. Postupne som zistila, že je lepšie, aby si regulovaný subjekt podal nový cenový návrh. Ako sa domáhať spravodlivosti či práva na zdĺhavých súdnych konaniach. Ale o tomto kroku nikto z múdrych pánov regulačnej rady nevedel. Chcela som to oznámiť  novému šéfovi, pánu predsedovi.

Bola som sa poradiť aj u riaditeľa osobného úradu, ktorý mi oznámil: „Teraz to neriešte, pán predseda má veľa iných dôležitých, pracovných povinností.“ Onedlho som mala príležitosť stretnúť pána Holjenčíka zoči – voči.  Pozdravili sme sa. Chcela som sa objednať u neho, ale bol piatok poobede a pán Holjenčík sa ponáhľal do Martina.

Aké bolo moje prekvapenie na druhý týždeň, ma za volali na osobný úrad a pripravili mi moje preradenie na odbor legislatívno právny so spätnou platnosťou od 1. apríla 2008.  Ako sa pracovalo na odbore legislatívno – právnom nezávislého štátneho úradu?  O tom ako som sa z tohto štátneho úradu dostala do parlamentu už v druhej kapitole z knihy Zápisky z parlamentu .

Topiaci líder Matovič sa slamky chytá alebo kradnúť sa nemá

18.02.2020

Aktuality dňa 17.2.2020 priniesli článok Matovic-zapalil-sviecky-pod-Pellegriniho-oknami. A tak sa ukazuje, že volebná kampaň lídra OĽaNO je ako topiaci sa slamky chytá. A vyhlasuje prvky priamej viac »

Vážená pani poslankyňa Nicholsonová,

17.02.2020

Vypočula som si predvolebný podcast pani europoslankyne Nicholsonovej, ktorá si myslí, že Igorovi Matovičovi z OĽaNO pomohla hystéria, ktorá ho vykresľuje ako strašiaka. Ona sama kandiduje zase viac »

Poslanec parlamentu na pokračovanie alebo v zajatí zákonov

17.02.2020

Zápisky zo dňa 28.1.2015: Dnes otvoril predseda Národnej rady SR rokovanie 46. schôdze NR SR minútou ticha, aby sme si pripomenuli obete terorizmu, ale aj holokaustu, a to pri príležitosti 70. viac »

gynekologický problém, svrbenie, žena, bolesť

Gynekológa vinia zo zneužívania detí

19.02.2020 07:00

Gynekológ Martin K. z Myjavy podľa polície zneužíval 12- až 13-ročné dievčatá a maloletých chlapcov. Gynekológ hovorí o mediálnom lynči.

zmluva, podpis, poznámky, muž

Kocúrkovo okolo Istanbulského dohovoru

19.02.2020 06:48

Najskôr nie, potom áno. Vláda odsúhlasila Istanbulský dohovor. Podľa odborníkov ide len o nápravu právnej chyby.

Koronavírus

Koronavírus v Číne má na svedomí už viac ako dvetisíc obetí

19.02.2020 06:39

Počet úmrtí na Covid-19 v pevninskej Číne dosiahol na konci utorka číslo 2004, čo je oproti predchádzajúcemu dňu zvýšenie o 136 mŕtvych.

Boeing / Lietadlo /

Boeing objavil v palivových nádržiach lietadiel 737 MAX cudzie predmety

19.02.2020 06:16

Nález môže potenciálne predstavovať bezpečnostné riziko, uvádza sa v internom obežníku Boeingu.

anzelma1234

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 80680x
Priemerná čítanosť článkov: 1834x

Autor blogu

Kategórie